10 kluczowych trendów technologicznych na 2023 rok wg. Gartnera.
Kryzys? Owszem. Ale w kryzysie wydatki na IT wcale nie muszą spadać. Co więcej, zdaniem najnowszych prognoz Gartnera globalne wydatki na IT mają wynieść 4,6 biliona dolarów w 2023 r., co stanowi wzrost o 5,1% w stosunku do 2022 r. Jakie inne trendy przewidują analitycy na przyszły rok?
Obecna niepewność ekonomiczna, wywołana m.in. wychodzeniem gospodarki światowej z pandemii wprost w kryzys energetyczny i efekty wojny w Ukrainie, niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia. Według Daryla Plummera, Distinguished Vice President, Analyst i Gartner Fellow: „Kluczem do odblokowania tych możliwości jest ponowne wyobrażenie sobie założeń, zwłaszcza tych zakorzenionych w przedcyfrowej przeszłości, dotyczących sposobu wykonywania pracy, ewolucji relacji z klientami i dostawcami. i jak będą się rozwijać obecne trendy”.
I to właśnie z tą myślą w tle analitycy firmy Gartner przedstawili 10 strategicznych prognoz:
-Do 2027 r. w pełni wirtualne przestrzenie robocze będą stanowić 30% wzrostu inwestycji biznesowych w metaverse i „przeprojektują” środowisko biurowe – ma to być efektem przebudowy sposobu myślenia o pracy, co zapoczątkowała pandemia. Ponieważ pracownicy nadal chcą elastycznych scenariuszy pracy, wirtualne miejsca pracy mają, zdaniem analityków, pojawić się w metaverse. Ta forma ma budować immersyne doświadczenie, pomimo do facto pracy zdalnej.
– Do 2025 roku, bez praktyk związanych z tzw. zrównoważoną sztuczną inteligencją, sztuczna inteligencja będzie zużywać więcej energii niż ludzka siła robocza, co znacznie kompensuje zerowy wzrost emisji dwutlenku węgla – Ponieważ sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wszechobecna i wymaga bardziej złożonych modeli uczenia maszynowego, zużywa więcej danych i zasobów obliczeniowych, a w konsekwencji także prądu. Jeśli obecne praktyki AI pozostaną niezmienione, potrzebna energia jedynie dla AI może stanowić do 3,5% globalnego zużycia energii elektrycznej do 2030 r. Ratunkiem przed tym scenariuszem może być stosowanie tzw. praktyk zrównoważonej sztucznej inteligencji (wyspecjalizowany sprzęt zmniejszający zużycie energii, energooszczędne kodowanie itd.)
– Do 2026 r. najszybciej rozwijającą się formą ataku staną się citizen-led denial of service (cDOS) z wykorzystaniem wirtualnych asystentów – Gartner przewiduje, że do 2025 r. 37% klientów będzie próbowało użyć wirtualnego asystenta do interakcji z obsługą klienta w ich imieniu; na przykład w oczekiwaniu na połączenie infolinii. Ze względu na to, że pojawiają się w takich interakcjach dane wrażliwe, są potencjalnym celem ataków.
–Do 2025 r. potężne ekosystemy chmurowe skonsolidują środowisko dostawców o 30%, pozostawiając klientom mniejszy wybór i mniejszą kontrolę nad przeznaczeniem oprogramowania – Tu nie powinno być zaskoczenia, bo ostatecznie wolny rynek zawsze zmierza do monopoli lub duopoli. Hiperskalerzy tworzą ekosystemy, dzięki którym wraz z preferowanymi przez nich niezależnymi dostawcami oprogramowania oferują szereg wstępnie zintegrowanych i komponowanych usług. W miarę dojrzewania ekosystemów CSP, zapotrzebowanie na narzędzia niezależnych dostawców oprogramowania zmniejszy się, ponieważ dostawcy CSP mogą szybko udostępniać nowe funkcje i szybko naśladować innowacje dzięki szybkości i zwinności rozwoju chmury.
– Do 2024 r. sankcjonowane przez regulatorów partnerstwa na rzecz niezależności sieci zwiększą zaufanie do globalnych marek w chmurze i ułatwią dalszą globalizację IT.
— Do 2025 r. „zmienność zatrudnienia” spowoduje, że 40% organizacji będzie zgłaszać straty biznesowe, co wymusi zmianę strategii pozyskiwania pracowników – Zjawisko to raczej nie będzie przystawało do innych rynków w Polsce niż zatrudnienie w software-IT, ale w krajach zachodnich już widać podobne tendencje. Tzw. „Wielka Rezygnacja”, wypalenie zawodowe i „Quiet quitting” nadal stanowią wyzwanie dla liderów biznesu w poszukiwaniu, przyciąganiu, zatrudnianiu i zatrzymywaniu talentów. Ma to pozostać stałym trendem i, zdaniem analityków Gartnera, będzie stanowiło wyzwanie dla biznesu.
– Do 2025 r. akceptacja inwestycji spekulacyjnych przez akcjonariuszy podwoi się, czyniąc z nich realną alternatywę dla tradycyjnych wydatków na badania i rozwój w celu przyspieszenia wzrostu.
– Do 2027 r. modele platform mediów społecznościowych zmienią się z „klienta jako produktu” na „platformę jako klient” o zdecentralizowanej tożsamości, sprzedawanej za pośrednictwem rynków danych – Obecny paradygmat polegający na tym, że użytkownicy muszą wielokrotnie udowadniać swoją tożsamość za pośrednictwem usług online, nie jest wydajny, skalowalny ani bezpieczny. Web3 umożliwia nowe zdecentralizowane standardy tożsamości, które wprowadzają wiele korzyści, w tym dając użytkownikom większą kontrolę nad tym, jakie dane udostępniają, eliminując potrzebę wielokrotnego potwierdzania tożsamości w różnych usługach oraz obsługując wspólne usługi uwierzytelniania.
– Do 2025 r. organizacje, które eliminują udokumentowane różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, zmniejszą odpływ kobiet o 30%, zmniejszając presję na niedobory talentów – Dane Gartnera konsekwentnie pokazują, że wynagrodzenie jest głównym motorem przyciągania i zatrzymywania talentów, jednak tylko 34% pracowników uważa, że ich wynagrodzenie jest sprawiedliwe. Rodzący się rynek narzędzi programowych oferujących ocenę kapitału płacowego, przy czym pojawiają się wyspecjalizowani dostawcy oferujący więcej sposobów analizowania i modelowania danych związanych z kapitałem płacowym.
– Do roku 2025 wskaźniki wartości pracowników, takie jak samopoczucie, wypalenie zawodowe i satysfakcja, będą miały pierwszeństwo przed oceną zwrotu z inwestycji (ROI) w przypadku 30% udanych decyzji dotyczących inwestycji w rozwój.