Czy Apple uniknie kolejnej kary w Unii Europejskiej?

Na firmę nałożono w zeszłym miesiącu grzywnę w wysokości 1,84 miliarda euro, co stanowi pierwszą unijną karę antymonopolową za udaremnianie konkurencji ze strony Spotify i innych konkurentów zajmujących się strumieniowaniem muzyki poprzez ograniczenia w swoim App Store. To nie ostatni temat, z którym firma musi sobie poradzić w Europie.

Jak podaje Reuters, oferta Apple’a dotycząca ugody w czteroletnim dochodzeniu pomogłaby uniknąć technologicznemu gigantowi potencjalnej wysokiej kary za naruszenie przepisów, która mogłaby opiewać nawet na 10% jego globalnego rocznego obrotu.

Technologia „dotknij i idź” firmy Apple, zwana komunikacją bliskiego zasięgu (NFC), umożliwia płatności zbliżeniowe za pomocą portfeli mobilnych. Komisja Europejska dwa lata temu oskarżyła Apple o naruszenie zasad konkurencji jeśli chodzi o portfel mobilny Apple Pay, uniemożliwiając twórcom aplikacji obsługujących konkurencyjne portfele mobilne dostęp do tej technologii.

W styczniu amerykański gigant technologiczny zaoferował swoim konkurentom bezpłatny dostęp do NFC na swoich iPhone’ach, iPadach i innych urządzeniach mobilnych Apple, bez konieczności korzystania z Apple Pay lub Apple Wallet, przy czym dostęp opiera się na uczciwych i niedyskryminujących kryteriach. Firma zaproponowała także zapewnienie dodatkowych funkcji, w tym blokowanie preferowanych aplikacji płatniczych, dostęp do funkcji uwierzytelniania, takich jak FaceID i mechanizm tłumienia, a także utworzenie mechanizmu rozstrzygania sporów. W odpowiedzi na opinie konkurentów i klientów Apple poproszono o poprawienie niektórych warunków.

Propozycja NFC miałaby obowiązywać przez 10 lat. Komisja zamierza przyjąć ofertę do lata, przy czym najbardziej prawdopodobnym miesiącem jest maj, chociaż termin może jeszcze ulec zmianie. Jak twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą, Apple musi opracować ostateczne szczegóły techniczne.

Chiny zmuszają Apple’a do usunięcia WhatsApp i Threads z App Store