IBM we współpracy z Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego uruchomił w Polsce autorski program dla żołnierzy-weteranów z różnych rodzajów sił zbrojnych i uczelni wojskowych.
Szkolenie dla żołnierzy weteranów, autorski program IBM, to był bardzo dobry pomysł. W pierwszym etapie wzięło udział 20 żołnierzy – zarówno oficerów, jak i podoficerów, a także szeregowych – z różnych rodzajów sił zbrojnych i uczelni wojskowych. Między innymi w ten sposób uczciliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – poinformował magazyn IT Reseller, Mariusz Pogonowski, kierownik zespołu wsparcia weteranów w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Do tej pory projekt społecznej odpowiedzialności Dzień Weterana, realizowany przez IBM od dwóch lat, w ramach działu IBM Citizenship cyklicznie odbywa się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Natomiast tylko w USA w ciągu ostatnich 8 lat we współpracy z organizacjami non-profit takimi jak Corporate America Supports You IBM umożliwił wsparcie dla 33 tysięcy weteranów. A przecież zdolności przywódcze, dyscyplina, szybkie reagowanie na zagrożenia i umiejętność pracy w grupie to główne cechy wypracowane podczas służby i pożądane kompetencje przyszłych kandydatów do pracy na stanowiskach specjalistów i analityków w operacyjnych ośrodkach ds. cyberbezpieczeństwa.
Tymczasem według rozmaitych szacunków, do 2020 r. na świecie powstanie około 1,8 miliona stanowisk właśnie w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wspomniana inicjatywa kursów organizowanych przez IBM jest odpowiedzią na rosnącą lukę na rynku umiejętności z zakresu bezpieczeństwa informatycznego, a także możliwości wykorzystania wysokich i unikalnych kompetencji wojskowych na rzecz walki z cyberprzestępczością. Zdaniem niektórych analityków liczba incydentów bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie nawet dwukrotnie. W czasie pięciodniowych szkoleń prowadzonych między innymi przez ekspertów z wrocławskiego centrum IBM X-Force Command Center, żołnierze weterani zapoznali się z możliwościami oprogramowania IBM Security QRadar SIEM (Security Information and Event Management).
W programie warsztatów znalazły się również szkolenia z zakresu rozwoju kompetencji miękkich: myślenia projektowego Design Thinking, metodyki Agile i ich zastosowania w IT oraz ochrony danych osobowych, w tym również RODO. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy potrafią przeprowadzić klasyfikację oraz podstawową analizę zdarzeń bezpieczeństwa, a także pokierować ich neutralizacją.
W Polsce kurs został zorganizowany przez IBM we współpracy z Centrum oraz Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego. Żołnierze reprezentowali Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Operacyjne RSZ, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmerię Wojskową, Akademię Sztuki Wojennej i Akademię Wojsk Lądowych.
Mieczysław T. Starkowski