Sony podczas targów NAB 2019, prezentuje rozwijający się ekosystem do produkcji IP Live, wprowadzając rozwiązanie Live Element Orchestrator i nowe karty konwerterów SDI-IP.
Uczestnicząca w targach NAB 2019 firma Sony ogłosiła swoje pierwsze rozwiązanie do koordynacji systemów: Live Element Orchestrator. Pozwala ono zwiększyć poziom wykorzystania zasobów oraz ograniczyć przestoje, dzięki czemu poprawia efektywność produkcji treści. Sony wprowadza również dwie karty konwerterów SDI-IP: NXLK-IP50Y i NXLK-IP51Y. Oba modele są zgodne ze standardami SMPTE ST 2110 i HDR, a drugi z nich umożliwia także transmisję przez łącza 12G-SDI. Nowe produkty potwierdzają stałe zaangażowanie Sony w rozwój rozwiązań opartych na łączach IP. Inwestując w ten segment rynku, firma zwiększa wydajność, uniwersalność i zakres współpracy urządzeń, ułatwiając stacjom telewizyjnym realizację własnych wizji.
— Największym wyzwaniem, z jakim borykają się dziś stacje telewizyjne, jest presja na maksymalne zmniejszenie kosztów produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości tworzonych materiałów — wyjaśnia Norbert Paquet, dyrektor ds. zarządzania produktami w Sony Professional Solutions Europe. — Live Element Orchestrator uwalnia cały potencjał naszych rozwiązań IP. Dzięki niemu stacje telewizyjne i twórcy treści mogą zarządzać i sterować urządzeniami znajdującymi się w wielu lokalizacjach, by do minimum ograniczać przestoje i osiągać maksymalną wydajność. To nowe rozwiązanie nie tylko potwierdza nasze aktywne inwestowanie w nową generację rozwiązań IP, lecz również daje nowe możliwości wykorzystania infrastruktury opartej na łączach IP.
Współużytkowanie zasobów z wielu lokalizacji
Rozwiązanie Live Element Orchestrator, które trafi na rynek w czerwcu 2019 r., umożliwia całościowe zarządzanie systemem produkcyjnym opartym na łączach IP. Zgodność z najważniejszymi protokołami branżowymi pozwoli w równym stopniu wykorzystywać rozwiązania Sony i innych producentów. Nowe rozwiązanie umożliwia współużytkowanie zasobów z wielu lokalizacji, scentralizowane tworzenie konfiguracji i nadzór nad działaniem całego sprzętu, optymalizując wydajność systemu. Live Element Orchestrator powstał we współpracy z belgijską firmą Skyline Communications, która dostarczyła kluczową technologię: własne rozwiązanie DataMiner do kompleksowego zarządzania i optymalizacji. Z rozwiązania tego korzysta już wiele podmiotów z sektora mediów na całym świecie. Rozszerza ono zakres współdziałania i stanowi dodatkową wartość dla stacji telewizyjnych, które inwestują w rozwiązania do produkcji na żywo oparte na łączach IP.
Pełny system zgodny ze standardami SMPTE ST2110 w HD i 4K
Aby stymulować migrację branży na platformy IP, Sony systematycznie wspiera otwarte standardy i wzajemną współpracę sprzętu. Na swoim stoisku (C11001) na targach NAB Sony prezentuje pełny system do produkcji na żywo IP Live, który zapewnia obsługę standardu SMPTE ST 2110 w sygnałach o rozdzielczości HD i 4K. Na liście produktów Sony zgodnych ze standardem SMTPE ST 2110 znajdują się profesjonalne miksery z serii XVS wyposażone w łącza IP 100 Gb/s, jednostki sterujące do kamer (HDCU-4300 z kartą HKCU-4001 oraz nowe modele HDCU-5500, HDCU-3500, HDCU-3170 i HDCU-3100), jak również dwie nowe karty konwerterów SDI-IP: NXLK-IP50Y i NXLK-IP51Y. Karta NXLK-IP50Y jest wyposażona w 8 portów 1,5/3G-SDI (dwukierunkowych) oraz 2 porty SFP28 i zapewnia nadmiarowość przy połączeniu z siecią. Model NXLK-IP51Y umożliwia natomiast wykorzystanie 2 portów 1,5/3G-SDI (dwukierunkowych) i dwóch 12G-SDI (również dwukierunkowych). Przyszłe wersje wewnętrznego oprogramowania umożliwią skorzystanie z opcji konwersji w górę / w dół i/lub konwersji HDR/SDR. Karta NXLK-IP50Y trafi na rynek w lipcu, a NLK-IP51Y pod koniec bieżącego roku.
Obsługa specyfikacji NMOS IS-04 i NMOS IS-05 w oprogramowaniu IP Live System Manager
Sony współpracuje także ze stowarzyszeniem AMWA, by zapewnić obsługę specyfikacji NMOS IS-04 i NMOS IS-05. Efektem tych prac jest obsługa specyfikacji NMOS IS-04 i NMOS IS-05 przez oprogramowanie Sony IP Live System Manager w wersji 2.2, która zostanie wydana w maju. Oznacza to, że oprogramowanie pozwoli sterować zgodnymi z NMOS urządzeniami innych producentów. Obsługa specyfikacji NMOS IS-04 i NMOS IS-05 zostanie także zapewniona w nowych jednostkach sterujących do kamer (CCU)* firmy Sony.
* HDCU-5500, HDCU-3500, HDCU-3170, HDCU-3100
Zdalna produkcja podczas turnieju eSports
Dla gości stoiska Sony na targach NAB (C11001) przygotowano demonstrację wykorzystania systemu Sony Live Element Orchestrator do równoległego zarządzania dwoma wydarzeniami: zdalną, opartą na łączach IP produkcją turnieju gier wideo rozgrywanego w czasie rzeczywistym w obiekcie eSports Arena w hotelu Luxor oraz pokazem technologii 4K. Sygnały podczas zdalnej produkcji będą przesyłane w standardzie SMPTE ST 2110 przez łącze 10 GbE WAVE dostarczone przez firmę Century Link. Goście zobaczą przykład efektywnej realizacji wielu produkcji z użyciem jednego systemu sterującego, do minimum ograniczającego przestoje w pracy. W momencie przełączania między dwoma obiektami system Live Element Orchestrator może zmienić konfigurację zasobów używanych do produkcji i sprawnie przełączać sieci IP oraz formaty systemowe.
Globalne inwestycje w system do produkcji na żywo IP Live firmy Sony
Sony obserwuje szybki wzrost popularności swojego systemu produkcji na żywo IP Live, sprawdzonego już w ponad 50 wozach transmisyjnych i systemach studyjnych na całym świecie. O zaletach technologii IP przekonały się w ostatnim czasie następujące podmioty:
Europa
- Portugalska stacja telewizyjna SIC (Sociedade Independente de Comunicação) stworzyła w Lizbonie pierwszy w Portugalii ośrodek produkcji oparty na systemie IP Live, będący również jednym z pierwszych w Europie wdrożeń IP Live na dużą skalę. Rozwiązanie to dostarczyła firma Sony oraz jej partner, firma Telefónica. Wdrożony system wykorzystuje zbiór standardów SMPTE ST 2110 i służy do realizacji takich zadań, jak produkcja programów i dźwięku oraz zapewnienie funkcji interkomu. Dodatkowym elementem będzie integracja systemu do produkcji wiadomości Sony Media Backbone Hive w ośrodkach SIC w Lizbonie i Porto.
Japonia
- W grudniu 2018 r. sieć FUJI TELEVISION NETWORK, INC (FUJI TV) transmitowała na żywo wyścigi sztafetowe kobiet odbywające się w mieście Fuji, położonym o podnóża góry o tej samej nazwie. FUJI TV zdołało zrealizować zdalną produkcję w ograniczonej przestrzeni i z użyciem minimalnego zestawu sprzętu IP. Sygnały audiowizualne, interkom i sygnały sterujące były transmitowane jednym łączem IP. Trafiały one do wozu transmisyjnego, który znajdował się w ratuszu miejskim i pełnił rolę bazy do produkcji na żywo. Małe opóźnienia i interaktywna transmisja umożliwiły współpracę z innymi źródłami sygnału oraz sprawną komunikację między reżyserem w bazie a operatorami na miejscu zdjęć. Efektywna produkcja programu była możliwa dzięki elastycznej konfiguracji systemu oraz stabilnej transmisji.
- Stacja Hokkaido Cultural Broadcasting Co., Ltd. (UHB) stworzyła nowy system trasowania w sieci IP, pozwalający kierować źródła treści do systemu opartego na plikach. Rozwiązanie to oparto na technologii Networked Media Interface firmy Sony, umożliwiającej transmisję na żywo przez łącza IP. UHB weszło w posiadanie elastycznego i rozwojowego systemu trasującego oraz uzyskało możliwość przyszłej migracji ze standardu HD do 4K. UHB wybrało firmę Sony ze względu na jej zdolność do stworzenia wielu systemów IP Live oraz wcześniejszy wkład w opracowanie i konserwację obecnego systemu trasującego UHB, opartego na łączach SDI. Oprócz tego UHB wdrożyło rozwiązanie do produkcji wiadomości Sony Media Backbone Hive, tworząc w ten sposób zintegrowany i efektywny system produkcji wiadomości przy zachowaniu obecnego systemu trasowania w sieci, opartego na łączach SDI.
Chiny
- Telewizja prowincji Kuejczou zamówiła wóz transmisyjny 4K IP wyposażony standardowo w 14 torów kamerowych, z możliwością zwiększenia ich liczby do 20. System umożliwia produkcje 4K/HDR z użyciem infrastruktury IP i zgodnie ze standardem SMPTE ST 2110. Głównymi argumentami za wyborem Sony były prosta konfiguracja systemu i zaawansowane możliwości sterowania z użyciem technologii IP. Nowy wóz transmisyjny zostanie oddany do użytku w maju.
- Radio i telewizja prowincji Guangdong wdrażają w głównym studiu system oparty na łączach IP, który znajdzie zastosowanie w dużych produkcjach na żywo. Nadawca docenił takie walory systemu produkcyjnego IP Live firmy Sony, jak elastyczność przy zwiększaniu liczby kanałów, zgodność ze standardem branżowym SMPTE ST 2110, dostępność systemu (model COTS) i jego niską cenę oraz gwarantowaną współpracę z innymi urządzeniami. Nowy system studyjny rozpocznie pracę w czerwcu 2019 r.
- CENTRALNA TELEWIZJA CHIŃSKA (CCTV), będąca krajowym nadawcą publicznym, otrzyma we wrześniu 2019 r. nowy wóz transmisyjny 4K IP z 22 torami kamerowymi opartymi na łączach IP i zgodnymi z SMPTE ST 2110. Kolejnych 6 torów posłuży do obsługi dostarczonych przez Sony kamer o dużej szybkości klatek. Nowy wóz transmisyjny będzie używany do transmisji na żywo na cały kraj takich programów, jak wiadomości czy różnego rodzaju wydarzenia. CCTV doceniło zalety rozwiązania IP, takie jak rozwojowy, otwarty standard, prostota systemu oraz zaawansowane możliwości zarządzania nim.
Ekspozycję Sony na targach NAB 2019 będzie można zwiedzać na stanowisku C11001 w hali centralnej C5 Las Vegas Convention Center od 8 do 11 kwietnia 2019 r.