Drony coraz intensywniej opanowują przestrzeń powietrzną, są przyszłością dla wielu sektorów rynku takich jak nadzór czy transport. UE rozpoczęła akredytację dla jednostek certyfikujących bezzałogowe systemy.

Drony coraz intensywniej opanowują przestrzeń powietrzną, są przyszłością dla wielu sektorów i coraz częściej wykorzystuje się je do celów cywilnych, powierza zadania kontrolne, nadzorcze czy transportowe. Unia Europejska widząc skalę zjawiska wprowadziła w lipcu zeszłego roku rozporządzenie, które przewiduje  obligatoryjną akredytację dla jednostek certyfikujących bezzałogowe systemy. W rezultacie pod koniec 2019 roku Polskie Centrum Akredytacji otworzyło ścieżkę akredytacyjną w obszarze bezzałogowych systemów powietrznych.

 

Zakłada się, że w ciągu najbliższych pięciu lat, liczba dronów może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Pomimo wielu zalet użytkowania dronów, eksperci stawiają pytanie o bezpieczeństwo urządzeń, które latają nad naszymi głowami, bez stosownej certyfikacji.

 

„Mamy do czynienia z sytuacją, w której na rynku europejskim sprawa bezzałogowych statków powietrznych musi być uregulowana. Nowa regulacja europejska wymaga od dostawcy, producenta, bezzałogowych systemów powietrznych zaangażowania jednostek notyfikowanych, które aby uzyskać taki status muszą uzyskać stosowną akredytację”. – wyjaśnia Krzysztof Woźniak, Kierownik Działu Akredytacji Inspekcji, Certyfikacji Wyrobów i Osób, Polskie Centrum Akredytacji.

 

„W interesie jednostek oceniających zgodność, ale również gospodarki polskiej i unijnej jest, aby takie jednostki pojawiły się na rynku. Do dziś, w żadnym kraju europejskim nie powołano jednostek notyfikowanych do tego rozporządzenia. Przewaga konkurencyjna wynikająca z powołania pierwszych jednostek notyfikowanych w tym obszarze, może być postrzegane jako atut w działalności gospodarczej.”  – dodał Krzysztof Woźniak z Polskie Centrum Akredytacji.

 

Akredytacja daje pewność, że systemy (maszyna i operator lub maszyna autonomiczna) są sprawne, bezpieczne, godne pokładanych w nich nadziei, co do wykonywanych misji. Więcej informacji na temat akredytacji bezzałogowych systemów powietrznych znaleźć można w Komunikacie nr 306 / DA-11, który jest dostępny na stronie:

 

https://www.pca.gov.pl/o-pca/wydarzenia/aktualnosci/komunikat-nr-306-da-11,481,1.html

 

https://itreseller.pl/itrnewgospodarka-dronowa-1-0-polska-gospodarka-moze-najwiecej-skorzystac-na-popularyzacji-dronow-coraz-wieksza-rola-w-sluzbach-mundurowych-i-ratownictwie/

 

***

Polskie Centrum Akredytacji (PCA) jest krajową jednostką akredytującą, upoważnioną do akredytacji jednostek oceniających zgodność oraz sprawowania nadzoru nad akredytowanymi podmiotami w zakresie przestrzegania przez nie warunków akredytacji na podstawie ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (t.j. Dz.U.2019 poz.544). PCA posiada status państwowej osoby prawnej i jest nadzorowane przez ministra właściwego do spraw gospodarki. PCA jest jedyną uznaną krajową jednostką akredytującą, która została upoważniona do realizacji działalności akredytacyjnej w kraju i reprezentowania Polski w organizacjach regionalnych i międzynarodowych w tej dziedzinie (zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającym wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszącym się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 339/93). PCA prowadzi procesy akredytacji i sprawuje nadzór nad: laboratoriami badawczymi, laboratoriami wzorcującymi, laboratoriami medycznymi, organizatorami badań biegłości, jednostkami inspekcyjnymi, jednostkami certyfikującymi wyroby (w tym działającymi w specyficznych obszarach, takich jak: rolnictwo ekologiczne, ochrona przeciwpożarowa, BRC, produkty tradycyjne i regionalne, weryfikacja świadectw pochodzenia z kogeneracji), jednostkami certyfikującymi systemy zarządzania, jednostkami certyfikującymi osoby (w tym działającymi w specyficznym obszarze, takim jak rzeczoznawcy samochodowi), weryfikatorami EMAS, weryfikatorami rocznych raportów emisji gazów cieplarnianych.