5G to technologia, wokół której narosło wiele mitów i nieporozumień. Budowa niezawodnej sieci 5G przyniesie Europie wymierne korzyści, ale Polska znajduje się na samym końcu wyścigu 5G na świecie.
Warto jednak zacząć coraz intensywniej inwestować w rozbudowę sieci 5G, ponieważ jest to szansa na skok cywilizacyjny dla naszego kraju. Infrastruktura ultraszybkiego mobilnego Internetu ma wiele zastosowań.
Sieć 5G będzie szybszym i bardziej stabilnym łączem internetowym, ale nie tylko o to chodzi. Ta technologia wpłynie na rozwój w sektorach produkcji, transportu, rolnictwa, administracji publicznej. Dzięki niej rozwiną się kolejne, innowacyjne produkty i usługi. Mówimy tu m.in. o uruchomieniu transportu autonomicznego i koncepcji inteligentnego miasta. Będziemy w stanie na przykład dynamicznie zmieniać ustawienia sygnalizacji świetlnej w celu redukcji korków, czy też dostosować produkcję energii do jej aktualnego zużycia – zauważa Ruslan Korniichuk, wiodący architekt rozwiązań IT w Capgemini, doktorant informatyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
Postępy w zakresie rozwoju 5G jednak będą osiągane w bardzo szybkim tempie. Według Capgemini, 40 proc. organizacji przemysłowych przewiduje wdrożenie 5G w co najmniej jednej fabryce w ciągu najbliższych dwóch lat.
Dla Polski istotny będzie wpływ 5G na rozwój sektora rolnictwa, co sprawi, że rolnicy będą mieli szansę na bieżąco reagować i rozwiązywać problemy związane z poszczególnymi fragmentami pola, przykładowo nawadnianiem – podkreśla Ruslan Korniichuk.
Ekspert Capgemini zauważa również, że rozwój 5G oraz technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości przyspieszy dalszy rozwój telemedycyny. Dzięki ultraszybkim łączom mobilnym konsultacje wideo będą bardzo płynne i dokładne. Na rozwoju technologicznym skorzystają też pacjenci, którzy do tej pory mieli ograniczony dostęp do chirurgów zajmujących się specjalistycznymi operacjami ratującymi życie.