5G wyprzedziło 4G jako technologię z największą liczbą przyrostu nowych abonamentów na świecie, wynika z danych Ericsson Mobility Report.

W drugim kwartale 2021 r. 5G wyprzedziło 4G jako technologię z największą liczbą przyrostu nowych abonamentów na świecie. Jak wynika z danych Ericsson Mobility Report liczba abonentów 5G w połączeniu ze smartfonem obsługującym tę technologię wzrosła w ciągu kwartału o 84 miliony, podnosząc łączną liczbę abonentów 5G na świecie do 380 milionów. W tym samym czasie liczba abonamentów 4G wzrosła o 71 mln do 4,8 mld.

 

„5G jest na dobrej drodze, by stać się najszybciej przyjętą generacją technologii mobilnej w historii. Liczba abonentów rośnie w tempie około miliona dziennie i ta dynamika stopniowo się zwiększa. W pierwszym kwartale zanotowaliśmy 70 mln nowych abonamentów 5G. Wiele wskazuje na to, że to tempo rozwoju utrzyma się i do końca roku 5G będzie już użytkowane przez ponad pół miliarda ludzi na świecie” – mówi Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

 

Według przewidywań liczba abonentów 5G ma przekroczyć próg jednego miliarda dwa lata szybciej niż miało to miejsce w przypadku 4G – LTE. Kluczowym czynnikiem jest wczesne zaangażowanie Chin we wdrożenie 5G oraz wysoka dostępność komercyjnych urządzeń 5G. Ponad 300 modeli smartfonów z 5G zostało już zapowiedzianych lub wprowadzonych na rynek.

 

W II kwartale 2021 roku przybyło łącznie 50 mln nowych abonamentów mobilnych, w sumie do 8,1 mld na świecie. Wraz ze wzrostem liczby aktywnych subskrypcji rośnie również ilość przesyłanych danych. W ciągu roku przesył danych w sieciach mobilnych wzrósł o 44% (Q2 r.r), osiągając poziom 72EB/miesięcznie.

 

Polska u progu 5G

Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.

 

Ericsson posiada obecnie ponad 144 komercyjnych umów 5G, z których

94 to aktywne sieci działające w 45 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).

 

 

Rdzenie Efficient Cores (Gracemont) zapewniają lepszą wydajność niż sądzono. Najnowsze dane wskazują, że nadchodzący Core i5-12600K przewyższa wydajnością nawet Ryzena 7 5800X.