5G „wysłane na Madagaskar”. Pierwsze sieci komercyjnego 5G 3,6 GHz ruszyły na wyspie za sprawą firm Telma i Ericsson. W Polsce jeszcze poczekamy na te typ sieci.
Operator GSM Telma Madagascar włączył swoją komercyjną sieć 5G, aby oferować abonentom szybkie usługi, które umożliwia nowa generacja łączności mobilnej. Obsługiwana przez Ericsson sieć 5G działa obecnie w dwóch lokalizacjach na wyspie: w stolicy – Antananarywie i mieście Toamasina.
Dwa kluczowe przypadki użycia 5G na Madagaskarze to rozszerzony mobilny Internet szerokopasmowy i stały dostęp bezprzewodowy (FWA). Dzięki większej przepustowości, wyższym prędkościom transmisji danych i zmniejszonym opóźnieniom, 5G zapewni nowe doświadczenia dla klientów Telmy, od gier i usług rozrywkowych, po Internet Rzeczy i aplikacje biznesowe. Opieka zdrowotna i edukacja to obszary, które skorzystają z tej technologii. Ericsson został wybrany przez Telma w październiku 2019 r. do modernizacji swojej sieci rdzeniowej i radiowej na Madagaskarze, w oparciu o istniejące partnerstwo obu firm.
Patrick Pisal Hamida, dyrektor generalny Telma Madagaskar, powiedział: „5G zmieni sposób, w jaki wykorzystujemy i przyjmujemy technologię, i będzie miał ogromny wpływ na biznes i społeczeństwo na Madagaskarze. Zapewni dużą szybkość, bardzo niskie opóźnienia i bardzo bezpieczne połączenia z ogromną liczbą urządzeń i jest technologią, która odblokuje szeroką gamę nowych przypadków użycia za pośrednictwem sieci nowej generacji Telmy. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów na świecie, które wprowadziły tę technologię. To nowy krok naprzód dla Madagaskaru jako jednego z wiodących krajów ICT na Oceanie Indyjskim i w Afryce ”.
Fadi Pharaon, prezes Ericsson na Bliskim Wschodzie i w Afryce, mówi: „Dzisiejsze ogłoszenie stanowi ważny kamień milowy w naszej wieloletniej współpracy z Telmą, kiedy uruchamiamy pierwszą sieć 5G na Madagaskarze. 5G przyspieszy cyfrową transformację wszystkich sektorów społeczeństwa, a także branż w kraju, umożliwiając nowe możliwości i zastosowania w takich obszarach, jak opieka zdrowotna, edukacja, usługi energetyczne i rolnictwo. Z niecierpliwością oczekujemy wprowadzenia wspólnych innowacji z Telmą, dzięki czemu nasza wiodąca w branży technologia będzie wspierać wizję Madagaskaru w zakresie łączności i nasze zaangażowanie w Afryce ”.
Telma aktywowała sieć 5G w paśmie 3,6-3,7 GHz, korzystając z najnowszych produktów dostępu radiowego z oferty Ericsson Radio System. Warto przypomnieć, że w Polsce dopiero czekamy na ponowne rozpisanie aukcji na te częstotliwości. Całkiem niedawno wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk, przyznała, że pełnego rozstrzygnięcia nie powinniśmy oczekiwać przed końcem roku.
https://itreseller.pl/itrneww-2020-roku-nie-zobaczymy-w-polsce-dzialajacych-sieci-5g-na-czestotliwosciach-zbiorczo-okreslanych-jako-36-ghz-tak-wynika-z-wypowiedzi-wiceminister-cyfryzacji-wandy-buk/