Affirm otwiera pierwsze, budowane od zera poza granicami USA, centrum programowania i innowacji. Działalnością inżynieryjną Affirm w Polsce pokieruje Ryszard Szopa.

Affirm, sieć płatnicza oraz jeden z największych globalnych graczy na rynku odroczonych płatności, otwiera centrum programowania i innowacji w Warszawie. Jest to pierwsze biuro firmy budowane od zera poza granicami USA. W przyszłym roku spółka zamierza zatrudnić w Polsce 100 programistów.

 

Działalnością inżynieryjną Affirm w Polsce pokieruje Ryszard Szopa, Director of Engineering i Site Lead na Polskę, który może pochwalić się imponującym track recordem współpracy ze spółkami technologicznymi. Wcześniej pracował m.in. jako doradca technologiczny i Venture Partner w funduszu VC Inovo Venture Partners, był współzałożycielem oraz CTO w MicroscopeIT (przejętej przez Tooploox). Przez blisko 5 lat pracował jako programista i Site Reliability Engineer w Google (w Mountain View i w Zurychu). Do jego zadań będzie należało zarządzanie oddziałem w Warszawie oraz nadzorowanie procesu rekrutacyjnego na stanowiska produktowe i programistyczne.

 

Affirm jest dużym graczem działającym w obrębie dynamicznie rozwijającego się sektora płatności odroczonych. Siłą napędową naszego dalszego rozwoju jest kompleksowa strategia developmentu produktów, której obsługa i budowa będzie miała miejsce właśnie w Polsce – komentuje Ryszard Szopa, Director of Engineering i Site Lead na Polskę. Postanowiliśmy otworzyć biuro w Warszawie, aby skorzystać z wyjątkowego zasobu, jakim dysponuje polski rynek – bardzo utalentowanych programistów – dodaje.

 

Warszawskie centrum programowania i innowacji będzie pierwszym, budowanym od zera biurem Affirm znajdującym się poza granicami USA. Zadaniem oddziału firmy w Polsce będzie praca nad rozwojem produktów spółki. Na razie Affirm nie zapowiada biznesowego wejścia na polski rynek. Nowe biuro Affirm powstaje w momencie znaczącego wzrostu firmy. W ostatnim roku podatkowym, kończącym się 30 czerwca 2021 r., spółka zwiększyła liczbę handlowców na swojej platformie o 412% (do 29 000 podmiotów) i ponad dwukrotnie zwiększyła liczbę aktywnych konsumentów (do 7,1 miliona) w porównaniu z poprzednim rokiem. Łączne przychody Affirm wzrosły o 71% w stosunku do poprzedniego roku i wyniosły 871 milionów USD. Od lipca 2016 r. firma obsłużyła płatności o wartości około  18 miliardów dolarów w wolumenie obrotów towarowych brutto (GMV). Początek 2021 r. to również debiut giełdowy spółki i zakończenie pierwszej oferty publicznej na giełdzie NASDAQ z wynikiem 1,2 miliarda dolarów.

 

To również bardzo dobry czas dla sektora płatności odroczonych, w ramach którego operuje spółka. Oczekuje się, że BNPL wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych czterech lat, w miarę zwiększania udziału w globalnym rynku płatności, którego wartość wynosi 10 bilionów dolarów.

 

Uważamy, że Affirm znajduje się obecnie na idealnym etapie swojej trajektorii wzrostu. Nabieramy rozpędu dzięki zasobom przodującego przedsiębiorstwa, nie tracąc ducha przedsiębiorczości charakterystycznego dla start-upu. Każdy z naszych pracowników ma realny wpływ na kształtowanie naszej organizacji i budowanie produktów, które zapewnią wszystkim lepszą przyszłość finansową – komentuje Director of Engineering i Site Lead na Polskę.

 

Affirm działa w trybie remote first zakładającym pracę zdalną, przy jednoczesnym realizowaniu potrzeb społecznych pracowników poprzez organizację okazjonalnych spotkań zespołu w biurze. Przedstawiciele Affirm zaznaczają, że zamieszkanie w okolicach Warszawy nie jest warunkiem koniecznym do zatrudnienia i spółka jest otwarta na współpracę ze specjalistami z różnych części Polski. Języki programowania, w których będą pracować polscy deweloperzy, to Python, JavaScript, Swift (w przypadku aplikacji dla systemu iOS) oraz Kotlin (dla systemu Android i procesów backendowych).

 

Praca w Affirm to okazja do dołączenia do szybko rozwijającej się i dynamicznej, a co najważniejsze – przyjaznej firmy.  Zapewniamy pracownikom możliwość pracy zdalnej, stawiając na pierwszym miejscu ich dobrostan. Obejmuje to atrakcyjne świadczenia pracownicze i hojną politykę płatnych urlopów, aby dać pracownikom czas na zasłużony odpoczynek i „naładowanie baterii”. Nasi pracownicy zostaną przydzieleni do poszczególnych obszarów produktowych i będą mogli współpracować z kolegami w USA nad ambitnymi projektami, pracując w polskich godzinach, podsumował Ryszard Szopa.

 

 

„Chmura obliczeniowa może pomóc zredukować niepotrzebne koszty” – mówi Paweł Walczysko z AMD.