NVIDIA jednak nie kupi ARM? Amerykańscy urzędnicy zablokują jedną z największych transakcji w branży?
Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commity, FTC) zaskarżyła w miniony czwartek planowaną od ponad roku, wartą ponad 80 miliardów dolarów transakcję przejęcia brytyjskiego projektanta technologii chipowych ARM.
FTC stwierdziło w swoim komunikacie, że proponowana umowa da jednemu z największych producentów chipów (NVIDII) kontrolę nad technologią i projektami, na których polegają konkurenci przy opracowywaniu własnych chipów. Taka zresztą była też powszechna obawa od samego początku tej transakcji. Powszechnie oczekiwano, że umowa zostanie zablokowana błyskawicznie, tymczasem regionalni i krajowi regulatorzy badają ją od dawna. NVIDIA w swoim komunikacie powiedziała, że „będzie pracować nad wykazaniem, że ta transakcja przyniesie korzyści branży i będzie promować konkurencyjność”.
Wartość transakcji wzrosła ponad dwukrotnie od czasu jej ogłoszenia we wrześniu 2020 r., ponieważ akcje NVIDII znacznie zyskały na wartości. Przed ofertą założoną przez NVIDIĘ właściciel ARM, japoński Softbank, planował złożyć wniosek o IPO ARM, czyli umieścić firmę na giełdzie. Podczas gdy przychody ARM szybko rosną, wzrastając o 56,3% do 1,46 miliarda dolarów w ciągu sześciu miesięcy zakończonych 30 września, nie jest jasne, czy ARM w ofercie publicznej osiągnąłby wartość zbliżoną do 80 miliardów dolarów oferowanych przez NVIDIĘ. Mówiąc krótko: Softbankowi zależy na tej transakcji.
Nikt jednak raczej nie spodziewa się już, aby miała się ona zakończyć sukcesem. Zielonego światła dla realizacji umowy nie dali jeszcze ani brytyjski, ani europejski regulator. Amerykańska FTC, która składa się z dwóch Republikanów i dwóch Demokratów, głosowała jednogłośnie za zablokowaniem planowanej fuzji. FTC twierdzi, że „proponowana fuzja dałaby Nvidii możliwość i motywację do wykorzystania kontroli nad tą technologią w celu osłabienia konkurencji, ograniczenia konkurencji i ostatecznie może skutkować obniżoną jakością produktów, mniejszą innowacyjnością, wyższymi cenami i mniejszym wyborem, szkodząc milionom Amerykanie, którzy czerpią korzyści z produktów opartych na Arm.”
Jaki hosting dla WordPress? Test hostingów pod WordPress 2021.