W serwerowych procesorach AMD EPYC „Genoa” pojawi się pamięć typu HBM. To może oznaczać skokowy wzrost pojemności pamięci podręcznej.
Nie tylko Intel szykuje się do zamieszczenia dodatkowej pamięci typu HBM w swoich serwerowych CPU. AMD podobno planuje własne warianty układów EPYC Genoa opartych na architekturze Zen 4, wyposażone właśnie w ten rodzaj pamięci.
Informacja pochodzi z serwisu Inpact-Hardware, który podobno otrzymał informację ze swoich źródeł w AMD, że kalifornijska firma planuje wariant swoich nadchodzących procesorów EPYC Genoa opartych na architekturze rdzeni Zen 4. Wariant ten ma być wyposażony w pamięć typu HBM. Kiedy miałyby pojawić się takie układy? Nieprędko. AMD podobno przygotowuje swoją linię Milan-X jako rozwiązanie przejściowe między architekturami Zen 3 i Zen 4. Ta linia ma mieć charakterystyczną budowę warstwowego układania elementów, chociaż nic nie jest jasne, czy budowa będzie oparta tu o CCD, czy 3D V-Cache.
Prawdopodobnie AMD będzie chciało pokazać za pomocą układów Milan-X z 3D V-Cache, jak niskopoziomowa pamięć podręczna może pomóc w zwiększeniu wydajności w obciążeniach związanych z przepustowością i ostatecznie skalować ją właśnie wraz z uruchomieniem kolejnej generacji układów EPYC – oznaczonych jako Genoa, z których część może mieć pamięć HBM. Różnica między Milan (Zen3) i Milan-X może wynieść około 2-3 kwartałów i takich samych ram czasowych można się spodziewać dla linii AMD EPYC Genoa z HBM. To oznaczałoby najpewniej końcówkę 2022 roku.