Najpopularniejszą technologią transmisji danych w T-Mobile jaką jest sieć LTE, która odpowiada za ponad 90% ogółu przesyłanych danych ponownie przyspiesza.
Technologia LTE jest nadal najpopularniejszą technologią transmisji danych w sieciach mobilnych i odpowiada za ponad 90% ogółu przesyłanych danych w T-Mobile. Przeznaczenie częstotliwości uwalnianych podczas wyłączania sieci 3G na sieć LTE zwiększyło jej pojemność i osiągane w niej prędkości.
Wyłączanie przestarzałych technologii i zastępowanie ich nowszymi rozwiązaniami to proces naturalny i oczekiwany przez klientów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w T-Mobile zwiększa możliwości sieci LTE, a także 5G, uzyskując, wyłączając coraz rzadziej używaną sieć 3G, w której przesłanych jest już mniej niż 3% danych.
Krok pierwszy – wyłączanie 3G i wzrost pojemności sieci LTE
Wyłączanie sieci 3G rozpoczęliśmy od częstotliwości z zakresu 2100 MHz. W pierwszej kolejności wyłączenia objęły obszary, w których T- Mobile nie oferuje technologii 5G. Dla klientów korzystających z usług w tych obszarach oznacza to realny wzrost pojemności sieci LTE o ponad 10%, a także wzrost maksymalnych dostępnych prędkości. Widać to dobrze w wynikach rankingów prędkości przesłania danych, gdzie od stycznia średnia prędkość pobierania danych w rankingu speeedtest.pl dla klientów T- Mobile wzrosła o ponad 11 Mbps.
Krok drugi – wyłączanie 3G na rzecz 4G i 5G
W drugim etapie T-Mobile wyłączał sieć 3G na częstotliwościach 2100 MHz tam, gdzie oferujemy również technologię 5G. W tych miejscach zwolnione częstotliwości przeznaczane są zarówno na obsługę technologii LTE i 5G. Co ważne, wszystkie te zmiany, udało się przeprowadzić bez nawet chwilowych utrudnień w działaniu sieci, czy pogorszenia jakości usług, z jakich korzystają klienci posiadający urządzenia 3G. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami całkowite wyłączenie sieci 3G planowane jest nie później niż w 2023 roku.
Płynne uwalnianie częstotliwości
Rozpoczęcie wyłączania sieci 3G od częstotliwości 2100 MHz nie było decyzją przypadkową – za takim właśnie wyborem stała specyfika poszczególnych częstotliwości. Pasmo 900 MHz jest przede wszystkim pasmem pokryciowym, które lepiej nadaje się do zachowania ciągłości usług w tej technologii, a jednocześnie wystarczająco pojemne, aby zapewnić wysoką jakość usług dla klientów, którzy nadal z niej korzystają. Pasmo 2100 MHz, będące pasmem pojemnościowym, znacznie lepiej pozwala nam wykorzystać możliwości tych częstotliwości w technologii LTE i 5G.
Wymień bezpłatnie kartę SIM w sklepach T-Mobile i otwórz się na sieć nowej generacji
Klientów, którzy wciąż posiadają stare karty SIM, nie obsługujące technologii 4G i 5G zapraszamy do punktów sprzedaży, gdzie ich karty zostaną bezpłatnie w wymienione na nowe obsługujące technologie 4G i 5G. W punktach sprzedaży użytkownicy mogą również zapoznać się z szeroką ofertą telefonów obsługujących najnowsze technologie przesyłania danych oraz połączenia głosowe w sieci LTE.