Intel Architecture Day 2021: rewolucja w układach serwerowych nadchodzi? Intel odsłania część informacji o procesorach Sapphire Rapids.

Intel Architecture Day 2021 to okazja by zajrzeć nieco głębiej w nadchodzące produkty „niebieskich”. Obok nowych kart graficznych Intel Arc oraz konsumenckich procesorów Intel Alder Lake (Core 12 generacji), Intel poinformował także o nadchodzących układach serwerowych – Sapphire Rapids. 

Serwerowe procesory Sapphire Rapids pojawiają się w kolejnych medialnych spekulacjach od dawna, ale dopiero teraz Intel podaje o nich więcej informacji. Następca wprowadzonych w tym roku układów Ice Lake-SP ma przynieść sporo nowego.

Przede wszystkim zmieni się ogólna budowa CPU, ponieważ Intel postawił na tzw. kafelki obliczeniowe (compute tiles). Te w większości mają składać się z rdzeni określanych przez Intela jako Performance Core – podobnych do tych znanych z konsumenckich układów Alder Lake. Podobnych, ale nie identycznych. Więcej jest tu pamięci cache L2 – 2 MB zamiast 1,25 MB na rdzeń. Silniejsze ma być także wsparcie dla AI za pomocą układu Matrix Engine. Jak? Działa to w znacznym stopniu w oparciu o wyspecjalizowane zestawy instrukcji AMX (Advanced Matrix Extensions).

Mamy tu też wyraźne unowocześnienie wspieranych standardów. Sapphire Rapids zapewnia wsparcie dla 8-kanałowej pamięci DDR5 i PCIe 5.0. Z czasem mają pojawić się także jednostki wzbogacone o pamięć HBM (64 GB na socket). Wśród nowości jest także standard Compute Expres Link czyli technologia pozwalająca na bezpośrednią komunikację między różnymi układami (CPU, GPU, FPGA).

Intel wyposażył układy Sapphire Rapids w dodatkowe moduły do sprzętowej akceleracji wykonywanych zadań, umożliwiające odciążenie zadań trybu wspólnego i w ten sposób zwiększanie efektywności rdzeni Performance. Jednym z głównych modułów akceleracji, zaszyty w procesorach Sapphire Rapids jest Intel Data Streaming Accelerator (DSA). Jest to układ zajmujący się zadaniami związanymi z transferem danych – rzeczą kluczową w segmencie data center. Drugim modułem wspomagającym w Sapphire Rapids jest Intel Quick Assist Technology Acceleration Engine (Intel QAT) – spełniający rolę wspomagającą w kryptografii i kompresji oraz dekompresji danych.

 

Xiaomi zaprezentowało niesamowitego flagowca. Xiaomi Mi Mix 4 ma z przodu „niewidzialny” aparat, najsilniejszy SoC na rynku i piękny design.