Stacje Robocze w branży gier podczas pracy zdalnej. Procesory AMD Threadripper PRO w najsilniejszych komputerach dla twórców.

Istnieją zadania, które są zbyt wymagające dla zwykłych, nawet silnych desktopów, którym zwyczajnie brakuje mocy obliczeniowej, by użytkownik mógł komfortowo zrealizować postawiony przed nim cel. Wtedy do gry wchodzą stacje robocze.

 

Właśnie na przykładzie gier, widać to znakomicie – nie podczas samego grania, ale ich tworzenia. Przy czym nie bez znaczenia pozostaje, że można to wszystko realizować zdalnie, a przy tym bezpiecznie. Kiedy pada hasło “branża gier w czasie pandemii”. Myślimy raczej o olbrzymim wzroście sprzedaży gier, braku kart graficznych w sklepach oraz “polowaniu” na konsole nowej generacji. Zamknięci w domach globalnie zwróciliśmy się w stronę gier, nieco zapominając, że ich powstawanie to ciężka, ale i zespołowa praca – teraz realizowana w dużej mierze zdalnie. Nowy tryb pracy rzucił nie lada wyzwanie studiom game-developerskim. Jak poradził sobie z tym jeden z największych wydawców gier na świecie?

 

Firmy Epic Games graczom z pewnością nie trzeba przedstawiać. Studio game-developerskie i wydawca gier, stojący za tytułami takimi jak konsolowe “Gears of War” czy multiplatformowy hit “Fortnite”, a przede wszystkim znane z niezwykle popularnego i rozwijanego od wielu lat silnika “Unreal Engine”, z którego korzystają nie tylko gry, ale też branża filmowa (“Mandalorian”, “Gra o Tron” czy “Star Wars: Rise of Skywalker”). Firma stanęła w 2020 roku przed problemem pracy zdalnej i zdała sobie sprawę z tego, że domowe maszyny programistów nie oferują wystarczającej wydajności, aby mogli oni skutecznie realizować swoją pracę. Firma zwróciła się więc do eksperta w dziedzinie dostarczania potężnej wydajności – AMD.

 

To właśnie charakterystyka silnika “Unreal Engine” stanowiła wyzwanie – tworzenie narzędzia tak zaawansowanego, zdolnego do realizacji niezwykle zróżnicowanych zadań, sprawiała, że praca zdalna okazywała się mniej wydajna. Na domowych maszynach programiści czekali po kilkanaście minut dłużej na skompilowanie kodu, co w szerszej perspektywie było bardzo niekorzystne.

 

„Jednym z najczęstszych zadań jest kompilacja kodu – proces, który można na masową skalę zrównoleglać” – wyjaśnia Nick Penwarden, wiceprezes ds. Inżynierii w Epic Games. „Dla nas możliwość szybkiego kompilowania i iteracji kodu ma kluczowe znaczenie dla jakości”. 

 

To, czego zespół Epic Games potrzebował, to przede wszystkim możliwość wydajnego przetwarzania zarówno równolegle (na wielu wątkach), jak i z dużą mocą w pojedynczym wątku/zadaniu. By umożliwić skuteczną, zdalną pracę swoim programistom, Epic Games zaczęło dostarczać im stacje robocze wykorzystujące najnowsze procesory AMD Threadripper PRO. 

 

„Podczas gdy użytkownicy w biurze oszczędzali od 10 do 15 minut”- powiedział Pat Swanson, inżynier IT w Epic Games, „Użytkownicy w domu oszczędzali godziny. Potem wielu użytkowników było tak podekscytowanych wynikami, które uzyskiwali ich koledzy, że kupili własne procesory Threadripper do swoich domowych konfiguracji ”.

 

Dlaczego Epic Games zdecydowało się właśnie na te jednostki? Ze względu na znakomitą odpowiedź na potrzeby firmy. Z komputerami na ogół jest tak, jak z samochodami – nie każdy sprawdzi się tak samo dobrze w zróżnicowanych zastosowaniach. Poczciwy Passat kombi wprawdzie nie wygra na torze wyścigowym z Porsche 911, ale z pewnością cudowne dziecko legendy motoryzacji ze Stuttgartu ustąpi mu w roli codziennego auta dla czteroosobowej rodziny. W świecie komputerów bywają jednak swoiste wyjątki. Procesory AMD Threadripper generacji 3 dysponują nie tylko wielką liczbą rdzeni (do 64 włącznie, co daje aż 128 aktywnych wątków CPU), ale też każdy z nich oferuje wysoką częstotliwość oraz, dzięki architekturze AMD Zen 3, wysoką wydajność. Efektem jest niezwykła elastyczność zadaniowa – zarówno przy obciążeniach wymagających szerokiej pracy równoległej, jak i tych gdzie mniej istotna jest liczba wątków, na rzecz wydajności w każdym z nich, AMD Threadripper i AMD Threadripper PRO 3 generacji sprawdzają się wyśmienicie. 

 

Stare przysłowie mówi, że “czas to pieniądz”. Chyba nigdy wcześniej nie było ono aż tak prawdziwe jak dziś, gdy czas pracy, realnie przynoszący korzyść dla firmy, jest łatwo mierzalny, a ewentualne spowolnienia łatwo dostrzec w statystykach. Nie chodzi tylko o pracę programistów, jak w przypadku Epic Games. 

 

Procesory Threadripper PRO mogą zapewnić solidne przyspieszenie w działaniu wielu różnorodnych aplikacji. Od prac graficznych, obróbki zdjęć i fotografii, przez modelowanie 3D, prace projektowe, aż po tworzenie złożonych aplikacji – każde z tych zadań może być realizowane szybciej, bardziej płynnie, dzięki nowym procesorom AMD. Co więcej, dzięki dużej liczbie dostępnych wątków często możemy realizować równolegle inne zadania. 

 

Co czyni PRO?

W kontekście pracy zdalnej pojawia się jednak jeden aspekt, który powinien zwracać uwagę przedsiębiorstw: bezpieczeństwo. Odpowiedzią na tę potrzebę są procesory Threadripper PRO (a dla “normalnych” zadań układy Ryzen PRO). Pod względem wydajności odpowiadają swoim “cywilnym” odpowiednikom, jednakże AMD wzbogaciło je o cały pakiet dodatkowych możliwości. 

 

Jedną z nich jest technologia, która chroni nasz komputer od momentu gdy naciśniemy przycisk “power”. AMD Secure Boot zabezpiecza UEFI przed nadpisaniem i przejęciem kontroli przez złośliwe oprogramowanie. To sprawia, że niemożliwe staje się działanie niektórych ze szczególnie niebezpiecznych wirusów. Wśród technologii AMD PRO znajdziemy też rozwiązanie czysto sprzętowe. Jest to AMD Secure Processor – wyspecjalizowany układ obecny na płytce CPU, który weryfikuje kod przed jego wykonaniem, w celu zapewnienia integralności danych i aplikacji. Mówiąc prościej – dba on o to, by wykonywać zadania bez podejrzanego “dodatkowego kodu”, który może być (i najczęściej jest) zagrożeniem. Wraz z procesorami z zestawem technologii AMD PRO, otrzymujemy także AMD Memory Guard – stałe szyfrowanie pamięci, co pomaga zabezpieczyć dane przed nieautoryzowanym dostępem. 

 

Praca zdalna jest aktualnie koniecznością, ale można być niemal pewnym, że zostanie z nami na dłużej. Dlatego też lepiej nie kusić losu i w firmowej flocie komputerów warto postawić na odpowiednio bezpieczny sprzęt: procesory Ryzen PRO dla pracowników wykonujących normalne, typowe zadania biurowe, a Threadripper PRO dla tych, którzy potrzebują kolosalnej wydajności. 

 

https://itreseller.pl/it-reseller-nr-338-2021/