YouTube usunął dwa niemieckojęzyczne kanały prowadzone przez Russia Today. Powodem działania dezinformacyjne.
YouTube, jako platforma video, często bywa oskarżany o stronnicze stosowanie cenzury treści. Tym razem jednak wydaje się, że usunięcie kanałów było zasadne – oba zarządzane były przez państwowe media rosyjskie (firmę RT / Russia Today) i uruchamiały częstokroć niesprawdzony przekaz na temat COVID-19.
YouTube oskarżony został przez władze w Moskwie o stosowanie cenzury. Oczywiście, Kreml w roli obrońcy wolności słowa jest równie wiarygodny jak internetowe reklamy typu „sprawdzony sposób na to, by zostać miliarderem”. Pewnym jest jednak, że YouTube usunął dwa niemieckojęzyczne kanały zarządzane przez rosyjską państwową firmę medialną RT, co skłoniło Moskwę do oskarżania firmy o „cenzurę” i odwet.
Amerykański gigant technologiczny Google, który jest właścicielem YouTube, powiedział, że 28 września usunął RT DE i Der Fehlende Part (The Missing Part), ponieważ kanały opublikowały dezinformację na temat COVID-19 i szczepionek. Google powiedział, że ostrzegł RT DE, że narusza zasady serwisu i tymczasowo zablokował możliwość dalszego publikowania.
„YouTube zawsze miał jasne wytyczne dla społeczności, które określają, co jest dozwolone na platformie” – powiedział rzecznik Alphabet Inc. – „Kiedy RT próbowało ominąć zakaz, publikując materiał na Der Fehlende Part, skasowano oba (red. kanały)”
Rosja natychmiast potępiła ten ruch, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oskarżył YouTube o „cenzurę”, podczas gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało, że zażąda od agencji rządowych podjęcia działań odwetowych wobec YouTube i niemieckich mediów za „bezprecedensowy akt agresji mediów”. Rosyjski regulator mediów Roskomnadzor zagroził również ograniczeniem dostępu do YouTube w Rosji, mówiąc, że wysłał list do właścicieli YouTube „z żądaniem zniesienia wszystkich ograniczeń” z dwóch kanałów – RT DE i Der Fehlende Part – „jak najszybciej ”.
Powstały w 2005 r. jako Russia Today, finansowany przez państwo RT stale się rozwijał, oferując transmisje i strony internetowe w językach, w tym angielskim, francuskim, hiszpańskim i arabskim. Ta rosyjska grupa medialna wzbudzała i wzbudza nadal kontrowersje w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie musiała się zarejestrować jako „zagraniczny agent”, oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie władze zagroziły cofnięciem jej koncesji na nadawanie.
Retarus Secure Email Platform – bezpieczeństwo i komfort w walce z atakami phishingowymi.