Kto kupi ARM? Po NVIDII prawdopodobnie spróbuje znana, koreańska firma.
SoftBank, właściciel brytyjskiego ARM, chce zbyć firmę Cambridge. Pierwotnie kupującym miała być NVIDIA. Największa umowa w branży nie doszła jednak do skutku. Szykuje się jednak nowe otwarcie, a potencjalny kupujący może nieco zaskakiwać.
SoftBank pierwotnie planował już IPO ARM kilka lat temu. W międzyczasie pojawiła się propozycja NVIDII. Niestety dla amerykańskiego giganta układów graficznych, nie udało się sfinalizować transakcji, której wartość miała osiągnąć 64 miliardów USD. SoftBank niejako „utkwił” z ARM. Z jednej strony jest to firma, która przynosi zyski, z drugiej – zbyt duży biznes by nie skorzystać z szansy na skapitalizowanie. Najwyraźniej teraz przejęcie ARM rozważa SK Hynix. Południowokoreańska firma doskonale zdaje sobie sprawę, że nie może tego dokonać samodzielnie, więc prowadzi rozmowy i omawia to ze strategicznymi partnerami w celu utworzenia specjalnego konsorcjum.
Wiceprezes i dyrektor generalny SK Hynix, Park Jung-ho, stwierdził na ostatnim dorocznym zgromadzeniu udziałowców, że firma „rozważa możliwość utworzenia konsorcjum, wraz ze strategicznymi partnerami, w celu wspólnego przejęcia ARM”. Prezes wyraził wątpliwości, czy jednej firmie uda się kupić ARM – „Nie trzeba kupować większości swoich udziałów, aby móc kontrolować firmę”.
Wiele firm jest obecnie uzależnionych od technologii ARM, wykorzystując architekturę tworzoną przez brytyjskie laboratorium. Ze względu na to, jak szeroko stosowana jest architektura ARM, naturalnym jest, przy przejęciu przez jakąkolwiek firmę technologiczną, pytanie o stan rynku po takim zakupie. Istnieje bowiem ryzyko powstania monopolu, lub przynajmniej nierównej konkurencji, co zresztą było podnoszenie przy okazji prób podjętych przez NVIDIĘ.
Nadal nie jest jasne, jacy partnerzy strategiczni są brani pod uwagę dla utworzenia konsorcjum. Mówi się o koreańskich firmach SK Square i SK Telecom, ponieważ tymi firmami również kieruje Jung-ho. Niewykluczone, że, aby uniknąć geopolitycznego zachwiania, do konsorcjum dołączą firmy z USA lub Europy.
Nagłe zainteresowanie przejęciem ARM wyrażane przez SK Hynix wiąże się również z ekspansją firmy na biznes produkcji półprzewodników. Ten jest w ostatnim czasie szybko rozwijającym się i bardzo zyskownym. SK Hynix otrzymał ostatnio zgodę władz lokalnych na nabycie Key Foundry – firmy zajmującej się produkcją półprzewodników. Ponadto Jung-ho zamierza „zbudować centrum badawczo-rozwojowe w Dolinie Krzemowej i wykorzystać je jako kluczową bazę do wzmocnienia partnerstwa z dużymi firmami technologicznymi i poprawy konkurencyjności”.