TSMC podało profil produkcji w pierwszym kwartale. Chipy serwerowe coraz ważniejsze.
TSMC, największy wytwórca półprzewodników na świecie, poinformował o swojej działalności w pierwszym kwartale 2022 roku. Co ciekawe, po raz pierwszy tajwańska firma uzyskała największe przychody z czegoś innego, niż z chipów smartfonowych.
W pierwszym kwartale 2022 roku to chipy dla segmentu HPC (High Performance Computing) odpowiadały za większą część przychodów TSMC w porównaniu do układów przeznaczonych dla smartfonów. Jest to prawdopodobnie częściowo spowodowane brakiem poważnych premier smartfonowych. Różnica nie była wielka – 41% udział HPC w przychodach firmy względem 40% z segmentu smartfonów. Zapewne za poważną część tego segmentu odpowiadają układy AMD EPYC.
Przychody z segmentu HPC wzrosły o 26%. Zamówienia na chipy HPC w TSMC wygenerowały przychody w wysokości ~6,8 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2022 roku, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z około 4,3 miliarda dolarów z czwartego kwartału ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę stagnację na rynku smartfonów, TSMC stawia swoje chipy HPC jako główną siłę stojącą za aspiracjami rozwojowymi w 2022 r.
Oczywiście chipy dla smartfonów to nadal bardzo ważna część działalności TSMC. Szacuje się, że same zamówienia na iPhone’a i iPada Apple’a nadal przyniosą szacunkowe 17 miliardów dolarów do przewidywanych 68 miliardów dolarów przychodów firmy w 2022 roku.
Co ciekawe, przychody z chipów dla branży motoryzacyjnej TSMC za I kwartał 2022 r. również wzrosły o 26% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jest prawdopodobne, że wzrost popytu na rynku motoryzacyjnym jest silnie powiązany z rosnącymi wymaganiami w zakresie modernizacji i chipów dla szybko rozwijającej się światowej floty pojazdów elektrycznych. Mimo to sprzedaż układów tego typu, z definicji prostszych i tańszych niż układy HPC, stanowiła tylko 5% przychodów firmy.