Apple WWDC 2022 – nowy MacOS 13 Ventura – co wnosi najnowsza wersja systemu?
Apple zaprezentowało podczas WWDC 2022 najnowszą wersję systemu MacOS noszącą nazwę kodową „Ventura”. System idzie z duchem czasu i skupia się na współpracy, pracy zdalnej i efektywności.
Co nowego znajdziemy w MacOS 13? Nie jestem użytkownikiem tego systemu, więc trudno jest mi realnie ocenić czy wprowadzone zmiany są rzeczywiście dużym usprawnieniem względem dotychczasowej wersji. Pewne jest natomiast, że takie wrażenie sprawiała prezentacja, a ponieważ Apple pokazało także nowego MacBooka Air z procesorem M2, to coraz bardziej kusi mnie przesiadka na system Apple’a.
Przede wszystkim Ventura zmieni podejście do obsługi haseł. Zmiana ta była poniekąd zapowiadana już wcześniej, bowiem Apple jasno dawało do zrozumienia, że era pisanych haseł się kończy. Zamiast polegać na tekstowym haśle wprowadzanym przez użytkownika, system użyje Touch ID lub Face ID do utworzenia zaszyfrowanego, zgodnego z FIDO, hasła. Klucz dostępu jest zapisywany lokalnie na komputerze użytkownika i może być synchronizowany na wszystkich urządzeniach Apple.
System Apple nie jest wprawdzie skierowany do graczy, ale z takiej mocy GPU, jaką dysponują układy Apple, trudno zrezygnować. Dlatego też firma wprowadziła Metal 3, czyli kolejną wersję swojego graficznego API. Wprowadza ono skalowanie MetalFX w celu poprawy liczby klatek na sekundę w wyższych rozdzielczościach. Oczywiście, by skorzystać z tej możliwości wspierać musi to dana gra.
Wśród nowości znalazła się funkcja Stage Manager, polegająca na bardziej konfigurowalnym przeglądaniu wielu okien. W przeciwieństwie do Mission Control, która pozwala użytkownikom zobaczyć każde otwarte okno jednocześnie, Stage Manager ustawia ostrość na jednej aplikacji, a pozostałe okna układa w stosy – dla każdej aplikacji osobny. Aktywna aplikacja jest wyświetlana w dużym oknie, które dominuje nad resztą ekranu.
Mail otrzyma kilka nowych funkcji, takich jak cofanie wysłanej wiadomości (choć jest to ograniczone do krótkiego czasu po naciśnięciu „wyślij”) i planowanie wiadomości. Użytkownicy mogą również ustawić przypomnienia, aby śledzić wiadomości. Wyszukiwanie w poczcie stanie się również szybsze dzięki lepszym wynikom na żywo i poprawieniu literówek.
W przeglądarce Safari pojawiły się natomiast wspólne grupy kart. Ta funkcja umożliwia użytkownikom grupowanie kart i udostępnianie ich innym użytkownikom Safari. To całkiem niezły pomysł chociażby w obszarze codziennej współpracy – zarówno biurowej, zdalnej, jak i domowej.
Apple, po raz kolejny zresztą, zachęca nowościami do korzystania z całego ekosystemu firmy. Taką zachętą są nowe funkcje: Handoff, Continuity Camera i Deskview. Pierwsza polega na możliwości przełączania się na inne urządzenie w trakcie trwania połączenia wideo na Facetime. Druga pozwala na używanie aparatu iPhone’a jako kamery internetowej. Trzecia natomiast jest związana z poprzednią – pozwala wykorzystać obiektyw szerokokątny do pokazania biurka przed użytkownikiem.