USA chcą poszerzyć sankcje półprzewodnikowe nałożone na Chiny – na zapowiadanej decyzji już teraz traci ASML.
Akcje ASML spadają po informacji mówiącej, że władze USA chcą dalszego ograniczenia sprzedaży półprzewodników do Chin.
ASML nie jest wprawdzie firmą amerykańską, a holenderską, ale, tak jak wszystkie globalne przedsiębiorstwa, musi liczyć się z zasadami narzucanymi przez Waszyngton. Niestety dla niderlandzkiej korporacji, najnowsze pomysły amerykańskich prawodawców, o których donosi Bloomberg, silnie uderzą w biznes firmy. Samo doniesienie agencji informacyjnej zachwiało akcjami ASML.
Według Bloomberga, amerykańskie władze szykują zaostrzenie restrykcji wobec Chin. ASML nie mogło już wcześniej, przy dotychczasowych sankcjach, dostarczyć swoich najbardziej zaawansowanych narzędzi do Chin, ale w raporcie stwierdzono, że Waszyngton ograniczy również sprzedaż nieco starszych urządzeń. Oznaczałoby to drastyczny cios w chińską gospodarkę… ale też w biznes ASML. Firma jest bowiem de facto monopolistą na rynku urządzeń produkcyjnych dla zaawansowanych chipów. Z maszyn holenderskiej firmy korzystają wszyscy czołowi wytwórcy chipów. Systemy litograficzne kosztują setki milionów dolarów za sztukę i wykorzystują skupione wiązki światła do tworzenia obwodów chipów komputerowych.
Litografia i inne urządzenia do produkcji półprzewodników wymagają licencji eksportowej, ponieważ chipy komputerowe są uważane za technologię „podwójnego zastosowania”, zarówno komercyjnego, jak i wojskowego. Od 2019 r. rząd holenderski, w porozumieniu z USA, nie udzielił licencji ASML na sprzedaż najbardziej zaawansowanych maszyn, które wykorzystują fale tzw. „ekstremalnego ultrafioletu” lub EUV. Holenderska firma dostała jednak pozwolenie na sprzedaż do Chin maszyn w nieco starszej technologii DUV (deep ultra-violet). Teraz jednak mówi się o rozszerzenie zakazu także i na te urządzenia.
Rzecznik ASML powiedział, że firma nie wiedziała o żadnej zmianie polityki amerykańskiej wobec Chin, która miałaby dotknąć jej biznes:
„Dyskusja nie jest nowa” – powiedział rzecznik – „Nie podjęto żadnych decyzji i nie chcemy spekulować ani komentować plotek”.
Po podaniu informacji przez Bloomberga, akcje ASML na nowojorskiej giełdzie spadły o 7,2%. Inni producenci urządzeń do produkcji układów scalonych jak Lam Research czy Applied Materials również zanotowali niewielkie spadki akcji. Sprawa jest o tyle istotna, że Chiny są dla ASML trzecim co do wielkości rynkiem (po Tajwanie i Korei Południowej) i odpowiadają za około 16% sprzedaży (szacunkowo ponad 2 mld euro rocznie).