Qualcomm podał wyniki finansowe. Amerykański producent SoC nadal wzrasta, chociaż ostrzega przed przyszlością.

Qualcomm podał wyniki za drugi kwartał kalendarzowy 2022 roku. Liczby zaprezentowane przez firmę z San Diego nieznacznie przekraczają szacunki analityków z Wall Street. 

Sprzedaż smartfonów wprawdzie globalnie spada, ale Qualcomm mimo to radzie sobie całkiem nieźle. Przychody kalifornijskiej firmy wyniosły w drugim kwartale 10,93 mld USD, co oznacza wzrost o 37% rok do roku. Jest to wynik wyższy od oczekiwanego przez analityków (10,88 mld USD). Skorygowany zysk na akcję wyniósł 2,96 USD, podczas gdy analitycy rynkowi spodziewali się 2,87 USD na akcję – oznacza to wzrost o 53% rok do roku. 

Segment QCT (inne półprzewodniki sprzedawane przez Qualcomm, takie jak front-end RF, chipy do samochodów i chipy o niskiej mocy do IoT czy wearables) wzrósł o 45% w ujęciu rocznym do 9,38 miliarda dolarów. Telefony komórkowe były najszybciej rozwijającym się biznesem w tym segmencie, pomimo niedawnych wysiłków Qualcomm zmierzających do dywersyfikacji na inne rodzaje chipów. Najważniejszą grupą przychodów firmy Qualcomm z tego segmentu, co nie powinno stanowić zaskoczenia, sprzedaż procesorów i modemów do smartfonów. Działalność firmy w zakresie telefonów komórkowych wzrosła o 59% w ujęciu rocznym w ciągu kwartału do 6,15 miliarda dolarów. Dzieje się tak pomimo oznak, że sprzedaż smartfonów może już spadać z powodu warunków makroekonomicznych. Prognozy firmy sugerowały, że wzrost sprzedaży telefonów komórkowych firmy spowolni w czwartym kwartale fiskalnym (trzecim kalendarzowym), odzwierciedlając to, że spadek popytu na smartfony może uderzyć w główną działalność producenta, zarówno pod względem przychodów, jak i zysków. Co ciekawe, Qualcomm spodziewa się, że popyt osłabnie na chipy z segmentów średniego i niższego, podczas gdy topowe układy pozostaną na podobnym do obecnego poziomie zainteresowania za strony odbiorców. Qualcomm podał, że nadal rozwija się w tempie, w którym jego działalność w zakresie telefonów komórkowych wzrośnie nieco poniżej 50% w tym roku dzięki droższym chipom. Mówiąc wprost – Qualcomm spodziewa się, że ubożsi użytkownicy będą zaciskali pasa w czasie spowolnienia gospodarczego.

QTL, druga główna jednostka Qualcommu, która odpowiada m.in. za opłaty licencyjne związane z 5G i innymi technologiami wytwarzanymi przez firmę, odnotowała prawie 1,52 miliarda dolarów sprzedaży, co stanowi 2% roczny wzrost. W ostatnich latach nie rosła silnie, ale pozostaje ważnym źródłem zysków dla producenta chipów dzięki wysokiej marżowości.

Dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon, powiedział w oświadczeniu, że wyniki firmy były dobre, mimo że firma znajdowała się w „wymagającym otoczeniu makroekonomicznym”. 

Qualcomm przygotował także prognozy na dalszą część roku. Firma spodziewa się od 3 do 3,30 USD zysku na akcję w kolejnym kwartale przy sprzedaży od 11 do 11,8 miliarda USD. Analitycy z Wall Street spodziewają się w tym okresie, odpowiednio, 3,23 USD zysku na akcję i 11,87 miliarda USD przychodów.

 

IT Champions 2022 – Prestiżowe nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Na gali gościła czołówka branży IT!