Korea Południowa opracowuje nanotechnologiczny tatuaż jako urządzenie do monitorowania zdrowia
Mieszkańcy Korei Południowej będą mogli wkrótce nosić na swoim ciele urządzenie w postaci tatuażu, które będzie automatycznie ostrzegać ich o potencjalnych problemach zdrowotnych.
Naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w mieście Daejeon na południowy zachód od Seulu opracowali elektroniczny tusz do tatuażu z płynnego metalu i nanorurek węglowych, który działa jak bioelektroda. Podłączony do elektrokardiogramu (EKG) lub innego biosensora może przesyłać do monitora informacje o rytmie serca pacjenta i innych parametrach życiowych, takich jak glukoza i mleczan. Badacze dążą do tego, aby docelowo można było zrezygnować z biosensorów.
„W przyszłości, mamy nadzieję zrobić, to podłączyć bezprzewodowy chip zintegrowany z tym atramentem, abyśmy mogli komunikować się, lub wysyłać sygnał tam i z powrotem między naszym ciałem a zewnętrznym urządzeniem”, powiedział lider projektu Steve Park, profesor nauk materiałowych i inżynierii.
Takie monitory mogłyby teoretycznie znajdować się w dowolnym miejscu, w tym w domach pacjentów. Atrament jest nieinwazyjny i wykonany z cząsteczek opartych na galu, używanym również w półprzewodnikach lub w termometrach.
„Po nałożeniu na skórę, nawet przy pocieraniu tatuaż nie schodzi, co nie jest możliwe w przypadku zwykłego płynnego metalu” – powiedział Park.