Kalifornijski sąd apelacyjny nie uznaje arbitrażu w sprawie o dyskryminację pracowników w Cisco.
Cisco Systems Inc. w piątek przegrało apelację sądową o przeniesienie do rozjemstwa prywatnego sprawy dotyczącej rzekomej dyskryminacji rasowej w jej biurach w Dolinie Krzemowej, gdzie menedżerowie pochodzenia hinduskiego są oskarżeni o stronniczość wobec pracowników z Indii.
Firma produkująca sprzęt sieciowy i oprogramowanie biznesowe zaprzeczyła zarzutom. Wcześniej argumentowała przed kalifornijskim sądem apelacyjnym, że stanowy Departament Praw Obywatelskich, który wniósł sprawę w imieniu pracownika zidentyfikowanego pod pseudonimem John Doe, powinien podlegać umowie o arbitrażu pracowniczym podpisanej przez Doe.
„Jako niezależna strona, Departament nie może być zmuszony do arbitrażu na podstawie umowy, której nie zawarł” – napisał panel apelacyjny.
W osobnym postanowieniu Cisco kazało sędziemu sądu niższej instancji ponownie rozważyć orzeczenie, które wymagałoby od państwa identyfikacji pracownika Doe. Sąd niższej instancji stwierdził, że prawo uniemożliwia mu rozważenie tej prośby, ponieważ członkowie rodziny Doe w Indiach mogą zostać skrzywdzeni po ujawnieniu jego tożsamości.
Sąd wyższej instancji napisał, że „krzywda członków rodziny w dowolnym miejscu jest uzasadnioną przesłanką przy określaniu, czy stronie należy przyznać anonimowość”.
Społeczność hinduska wychowywana w systemie kastowym przez wieki doprowadziła do ucisku osób o niższym statusie społecznym. Kalifornia zarzuciła, że te uprzedzenia zawędrowały do amerykańskiego przemysłu technologicznego, gdzie Hindusi stanowią największą pulę pracowników-imigrantów.
Stan ten pozwał Cisco w 2020 roku po tym, jak Doe poskarżył się na pracowników działu kadr firmy, którzy nie uznali za zasadne jego obaw, że dwóch menedżerów z wyższej kasty rzekomo odmówiło mu pracy i zlekceważyło go.
Pozew rozpalił rzeczników obywatelskich w amerykańskich firmach, na uniwersytetach i w innych instytucjach, wzywając do wprowadzenia większej liczby wytycznych i szkoleń związanych z potencjalnym uprzedzeniem kastowym.
Samsung zawarł umowę na dostawę sprzętu sieciowego 5G z gigantem telekomunikacyjnym.