TerraPower, należąca do Billa Gatesa firma energetyczna, zyskała potężnego inwestora z Korei.
Zaangażowanie multimiliardera, założyciela i wieloletniego CEO Microsoftu, w tematykę związaną ze zrównoważonym rozwojem, w tym energetykę, jest dość powszechnie znane. Jedna z inicjatyw Billa Gatesa zyskała wsparcie w wysokości 250 milionów dolarów od SK Group.
SK Group, to drugi co do wielkości konglomerat w Korei Południowej. Firma znana jest m.in. z produkcji pamięci jako SK Hynix. Teraz południowokoreański gigant zainwestował 250 milionów dolarów w rozwój małego reaktora jądrowego TerraPower firmy Bill Gates. Popularyzacja tzw. mini-elektrowni jądrowych ma pozwolić zmniejszyć globalną emisję dwutlenku węgla.
SK Inc. i SK Innovation zostały głównymi inwestorami w TerraPower. Plan zakłada przyciągnięcie innych, silnych inwestorów do rozwijanej przez Gatesa inicjatywy. Ta, jak dotąd, zebrała 750 mln USD. Inwestycja koreańskich firm została niedawno zakończona po uzyskaniu zgody Komisji ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych przy Departamencie Skarbu.
SK Group podaje przy tym, że inwestycja ta otwiera drogę do udziały w komercjalizacji TerraPower. Reaktory modułowe nowej generacji, bo tak określa się projekt Gatesa, mają objąć wiodącą rolę w realizacji neutralności węglowej poprzez zapewnienie bezemisyjnej energii elektrycznej w Korei Południowej i Azja Południowo-Wschodnia. Według grupy, inwestycja SK jest jak dotąd największą pojedynczą inwestycją w przemysł reaktorów jądrowych nowej generacji.
TerraPower to startup założony w 2008 roku przez Billa Gatesa. Firma opracowała projekty technologii reaktora chłodzonego sodem, uznawanej za technologię reaktora jądrowego czwartej generacji. Technologia ta oferuje także jedną, ważną zaletę – znana jest z wydatnego zmniejszenia ilości odpadów nuklearnych przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Przy wsparciu finansowym Departamentu Energii USA TerraPower pracuje obecnie nad komercjalizacją swojego pierwszego SFR w USA w 2028 roku.
Dlaczego SK Group angażuje się w ten projekt? Otóż grupa jest zainteresowana związaną z działalnością reaktorów produkcją radionuklidu emitującego promieniowanie alfa, który budzi duże nadzieje na jego skuteczność w leczeniu raka bez uszkadzania normalnych komórek. Dzięki współpracy z TerraPower i firmami biofarmaceutycznymi, w które zainwestowało SK, grupa spodziewa się odkryć różne możliwości biznesowe w dziedzinie biofarmaceutyków, w tym rozwój terapii i organizację produkcji kontraktowej.