Tajwan oświadcza, że nie został poinformowany o spotkaniu dotyczącym Chip 4

Tajwan stwierdził w piątek, że nie został poinformowany o tak zwanym spotkaniu „Chip 4”, które obejmowałoby go, Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię, ale dodał, że strefa ta zawsze ściśle współpracowała ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie łańcuchów dostaw.

Południowokoreański minister spraw zagranicznych Park Jin powiedział w tym tygodniu, że Seul spodziewa się uczestniczyć we wstępnym spotkaniu czterech krajów produkujących chipy, określając to spotkanie jako prowadzone przez USA, lecz nie rozwodził się nad tym, co będzie przedmiotem dyskusji.

Spotkanie miałoby miejsce w czasie globalnego kryzysu chipów, który rozpoczął się dwa lata temu wraz z nadejściem pandemii i w związku z nowym amerykańskim prawem, zwanym CHIPS Act, które zawiera 52 miliardy dolarów dotacji dla firm, które produkują chipy lub prowadzą badania nad nimi w Stanach Zjednoczonych.

Administracja Bidena dążyła również do pogłębienia współpracy z Japonią i Koreą Południową, aby stać się bardziej konkurencyjną w stosunku do wysiłków naukowych i technologicznych Chin. Czas, lokalizacja i inne szczegóły spotkania CHIP 4 nie zostały jeszcze ustalone — powiedział południowokoreański urzędnik, który nie był upoważniony do rozmów z mediami i odmówił podania swojej tożsamości.

Tajwańskie ministerstwo gospodarki powiedziało w oświadczeniu, że nie ma jeszcze żadnych istotnych informacji. „W minionych wymianach i dialogu między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, Stany Zjednoczone rzeczywiście proponowały podobne pomysły, ale nie było wtedy żadnych konkretnych treści” – dodano.

Tajwan bardzo chce pokazać Stanom Zjednoczonym, swojemu najważniejszemu międzynarodowemu sojusznikowi w czasie rosnących napięć militarnych między Tajpej a Pekinem, że jest wiarygodnym przyjacielem i dostawcą półprzewodników.

Tajwan i Korea Południowa to dwie największe światowe potęgi w dziedzinie układów scalonych. Tajwański TSMC kontroluje około 54% globalnego rynku chipów produkowanych na zlecenie, zaopatrując firmy takie jak Apple i Qualcomm, które nie mają własnych zakładów półprzewodnikowych. Korea Południowa jest siedzibą Samsung Electronics i SK Hynix, które razem dostarczają ponad połowę światowego rynku chipów pamięci. Zapytany o spotkanie, sekretarz gabinetu Japonii do spraw publicznych Noriyuki Shikata powiedział, że półprzewodniki są „bardzo strategicznie ważnym przemysłem” dla Japonii i że „w odpowiednim czasie może dojść do lepszej współpracy między krajami.”