Wacom prezentuje najnowszy profesjonalny tablet graficzny Cintiq Pro 27
Seria profesjonalnych tabletów graficznych od japońskiego Wacomu powiększyła się o nowy model Cintiq Pro 27. Charakteryzuje się on wyglądem zbliżonym do monitorów komputerowych, ponieważ wyświetla obraz w rozdzielczości 4K i obsługuje HDR, a przekątna powierzchni użytkowej to 27 cali. Najlepiej ten tablet będzie się sprawdzał w rękach grafików czy fotoedytorów.
Jako że tablet Cintiq Pro 27 skierowany jest do profesjonalistów, otrzymał on adekwatną do zastosowań cenę 3500 USD. Co jest wyjątkowo frustrujące cena nie obejmuje regulowanej podstawy, na której spoczywa tablet, która jest teraz wymagana. Ponieważ producent z tabletu usunął nóżki, na których wcześniej mogliśmy go postawić. Podstawa dodatkowo kosztuje 500 USD. Widać, że japoński producent dosyć mocno zainspirował się amerykańskim producentem z jabłkiem w logo. Na całe szczęście tablet został wyposażony w punkty do montażu uchwytu VESA, więc nie jesteśmy skazani na jedno rozwiązanie. Przejdźmy zatem do przyjemniejszych informacji, w tym pełnej specyfikacji technicznej.
Najnowszy tablet otrzymał ekran o proporcjach 16:9 i rozdzielczości 4K, dodatkowo jego odświeżanie wynosi 120 Hz. Kontrast jak podaje producent wynosi 1000:1, więc możemy od razu domyślić się, że do czynienia mamy z matrycą IPS, a jasność wynosi 400 nitów. Najważniejsze dla tego tabletu są jednak informację, o jakości odtworzenia barw. Wraz z urządzeniem otrzymujemy certyfikat Pantone i Pantone SkinTone i potwierdzenie, że wyświetlacz jest skalibrowany i zapewnia pokrycie palety barw Adobe RGB 99% i DCI-P3 98%.
Wcześniej pisaliśmy, że tablet wymaga dodatkowej podstawy do prawidłowego działania, a spowodowane jest to tym, że jego waga wynosi bez stu gramów 16 kilogramów. Nowy model wyeliminował ze swojej konstrukcji szerokie ramki okrążające wyświetlacz, ponieważ nie prezentowały się estetycznie i kojarzyły się z elektroniką sprzed dekady. Jednak dla osób używających tabletu, szerokie ramki były wygodne, by chociażby oprzeć o nie dłoń w trakcie pracy. Niestety pod tym względem estetyka przegoniła ergonomię. Co więcej, w szerokie ramki były zintegrowane przyciski dotykowe, pod które mogliśmy przypisać najczęściej używane skróty klawiszowe lub narzędzia. Wacom trochę o tym pamiętał i z tyłu tabletu możemy znaleźć dwa wyprofilowania pod lepszy chwyt i łącznie cztery zintegrowane przyciski.
Tablet został wyposażony w piórko Pro Pen 3, które otrzymało szereg usprawnień. Możemy dostosować grubość piórka do naszych preferencji, ustawić środek ciężkości czy skonfigurować trzy programowalne przyciski. Jak przystało na profesjonalny rysik, rozpoznaje on 8192 poziomy nacisku i nie wymaga on zewnętrznego ładowania, w trakcie użytkowania. Pro Pen 3 jest kompatybilny ze starszymi urządzeniami z serii Cintiq Pro oraz Intuos Pro. Możemy też kupić go oddzielnie w cenie 130 dolarów.