Chmura, big data i internet rzeczy, to technologie, które zdominują rynek pracy do 2025 roku, według danych z raportu „The Future of Jobs”

Postępująca od czasu ogłoszenia pandemii COVID-19 cyfryzacja, bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie gospodarki. Raport „The Future of Jobs”  opracowany przez ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego wskazuje technologie, które do 2025 roku będą najczęściej adaptowane przez firmy. Chmura, big data oraz internet rzeczy wpłyną na zapotrzebowanie na nowe zawody, zmieniając strukturę globalnego rynku pracy.

Aż 98% firm świadczących usługi finansowe deklaruje, że do końca 2025 roku radykalnie zwiększy wykorzystanie technologii cloud computing. W gronie liderów planujących wykorzystanie chmury (po 95% wskazań) są jeszcze firmy telekomunikacyjne i IT, sektor edukacyjny oraz administracja. Big data, czyli rozwiązania pozwalające analizować znaczne ilości danych, największą popularność zdobywają w telekomunikacji i IT oraz edukacji (po 95% odpowiedzi), a także w branży logistycznej (94%). Internet rzeczy staje się domeną sektora opieki medycznej, 95% firm deklaruje chęć adaptacji tej technologii do swoich potrzeb. Po 94% wskazań zyskały też branża energetyczna i dobra konsumpcyjne.

 

Zmiany w globalnej gospodarce i strukturze rynku pracy postępują w ostatnich latach szybciej niż kiedykolwiek. Niedobory kadr posiadających szerokie spektrum cyfrowych umiejętności oraz przewartościowanie samego pojęcia pracy to według mnie największe wyzwania z którymi biznes musi sobie poradzić w najbliższych latach.  „Wielka rezygnacja” to wyzwanie dla HR-ów, zarządów spółek, a czasem całych sektorów stojących w obliczu cyfrowej rewolucji. Z badań Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że w gronie najbardziej przyszłościowych zawodów znajdą się w najbliższym czasie analityk danych, specjalista big data czy specjalista internetu rzeczy. To wąskie specjalizacje o których przedstawicieli firmy powinny troszczyć się w jak największym stopniu. Upatruję tu szansy dla rozwijającej się branży zarządzania doświadczeniem pracowników (human experience management). W portfolio rozwiązań ERP, które wdrażamy, znajdują się na przykład produkty z pakietu SAP SuccessFactors HXM. To zupełnie nowe, innowacyjne podejście do znanych na rynku systemów do zarządzania kadrami w firmach – podkreśla Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.

 

Technologia w służbie pracownika

Skoro gospodarka mierzy się z odejściami pracowników oraz deficytem ekspertów IT, czołowi dostawcy ERP zaprzęgają technologię do rozwijania talentów i budowania wielowymiarowego, bezpiecznego środowiska pracy. Human experience management wykorzystuje zaawansowane bazy danych czy uczenie maszynowe do wdrażania aplikacji, które każdego dnia pomagają budować silne zespoły i  troszczyć się o dobrostan pracowników firm.

Pakiet SAP SuccessFactors HXM pozwala na wzmocnienie pozycji kadr poprzez usprawnienie komunikacji z przełożonymi, lepsze delegowanie zadań i ocenę wykonanej pracy. Inną funkcjonalnością systemów z obszaru HXM (human experience management), jest możliwość budowania samoobsługowych portali dla pracowników czy planowanie ich ścieżki rozwoju poprzez cyfrową adaptację w firmie, szkolenia i awanse w zależności od uzyskanych w pracy rezultatów.

 

Zarządzanie doświadczeniem pracowników to wykorzystanie systemów klasy ERP do rozwoju talentów, budowania wartościowych zespołów, a w obecnej sytuacji także do zapewnienia stabilności i odpowiedniego poziomu zatrudnienia w firmach. SAP oraz inni dostawcy prześcigają się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji czy big data dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów przez działy planujące zatrudnienie w średnich i dużych firmach. Innowacje wdrażane dzięki IT to w mojej ocenie jedyna szansa na podołanie wyzwaniom współczesnego rynku pracy – zaznacza Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.

 

Ewolucja Programów Partnerskich – Zmiany w programach są niezbędne w myśl zasady „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”