Huawei i Dronetech nawiązują współpracę w zakresie inteligentnego rolnictwa i technologii 5G.
Huawei i Dronetech, największy austriacki dostawca usług dronowych, przedstawili nowe aplikacje w efekcie współpracy w zakresie inteligentnego rolnictwa i technologii 5G.
W winnicy Nussböckgut, wielowiekowej posiadłości w Górnej Austrii, o której pierwsze wzmianki można znaleźć już w dokumencie z 1323 r., obie firmy przedstawiły aktualizację swojego pionierskiego projektu, który rozpoczął się w zeszłym roku. Huawei i Dronetech zaprezentowały, w jaki sposób ich technologie 5G i IoT mogą przyspieszyć zrównoważony rozwój w rolnictwie.
Obie firmy ogłosiły, że ich współpraca przechodzi właśnie w drugą fazę projektu „Digital Sky”. W jej ramach Huawei dostarczy usługi przetwarzania w chmurze na fundamencie sieci 5G, które posłużą jako podstawa do analizy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym. Tymczasem drony Dronetech, wyposażone w kamery i czujniki o wysokiej rozdzielczości, będą badać teren i obiekty, aby uchwycić obrazy i dane, które zostaną przetworzone przez sztuczną inteligencję i natychmiast dostarczą użytkownikom wyniki działań. Technologia pomaga rolnikom wykrywać małe owady, monitorować stan upraw i przewidywać, jak będą wyglądać zbiory, pozwalając na precyzyjną optymalizację wykorzystania wody, środków chemicznych i pestycydów przy minimalnych stratach.
W drugiej fazie w planach jest również opracowanie strategii gospodarki współdzielonej dla usług dronowych. Użytkownicy z różnych sektorów, w tym rolnicy, gminy, korporacje lub osoby prywatne, mogliby wynajmować drony i ich rozwiązania sztucznej inteligencji do różnego rodzaju zastosowań, takich jak kontrola paneli słonecznych, zarządzanie ruchem drogowym lub wykrywanie zużycia linii energetycznych.
Projekt Huawei i Dronetech zakładający wykorzystanie dronów w uprawie szparagów i winorośli jest pierwszym takim w Austrii. Naszą ambicją jest, by móc analizować wzrost roślin za pomocą rozpoznawania obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będziemy w stanie poprawić stan zbiorów, wydajność i jakość produktów. Chcemy wykorzystać możliwości cyfrowej transformacji, a do tego potrzebna jest optymalna infrastruktura zbudowana na fundamencie sieci 5G – wyjaśnia Andreas Reichhardt, dyrektor generalny Dyrekcji VI – Telekomunikacja, Poczta i Górnictwo w austriackim Ministerstwie Finansów.
5G zostało opracowane dla trzech kluczowych obszarów zastosowań: wysokiej przepustowości, niskich opóźnień i do łączenia milionów urządzeń. Wykorzystanie dronów w połączeniu ze sztuczną inteligencją i 5G może wspomóc wiele działań, które potrzebują wymagających zasobów, takich jak konserwacja lub monitorowanie obszaru – mówi Erich Manzer, zastępca dyrektora generalnego Huawei Austria.
Drony napędzane sztuczną inteligencją są ważnymi narzędziami zapewniającymi zrównoważoną przyszłość rolnictwa. We współpracy z Huawei opracowaliśmy rozwiązanie, które może nie tylko zmniejszyć masowe zużycie pestycydów i nawozów sztucznych, ale także zwiększyć wydajność rolnictwa i obniżyć koszty pracy. Dzięki temu nasze łańcuchy dostaw żywności mogą być bardziej zrównoważone – dodaje David Hopf, dyrektor generalny Dronetech.
W Polsce, narzędzia Nature Guardians i AudioMoth Edges, stworzone przez Huawei we współpracy ze startupem Rainforest Connection, w podobny sposób służą z kolei ochronie środowiska. Te zasilane energią słoneczną sensory dźwiękowe wyłapują odgłosy dzikiej przyrody w Puszczy Białowieskiej, by następnie po analizie przeprowadzonej przez sztuczną inteligencję Huawei, wspomagać monitorowanie bioróżnorodności na tym terenie.
Intel ogłasza przełom w produkcji kwantowych procesorów komputerowych.