Apple startuje z programem Ask Apple dla deweloperów, który umożliwi bezpośredni kontakt z ekspertami Apple.

Firma Apple ogłosiła dziś start programu Ask Apple – nowej serii interaktywnych sesji pytań i odpowiedzi oraz indywidualnych konsultacji, która stworzy deweloperom jeszcze więcej możliwości bezpośredniego kontaktu z ekspertami Apple i korzystania z ich spostrzeżeń, wsparcia oraz informacji zwrotnych.

Deweloperzy uczestniczący w programie Ask Apple mogą zadawać pytania na różne tematy, takie jak testowanie na najnowszych wersjach beta; wdrażanie nowych i zaktualizowanych struktur programowych przedstawionych na Worldwide Developers Conference (WWDC); stosowanie nowych funkcji, takich jak Dynamic Island; przejście na język Swift, interfejs SwiftUI i ułatwienia dostępu; a także przygotowywanie aplikacji na nowe wersje systemu operacyjnego i generacje sprzętu. Udział w sesjach Ask Apple jest bezpłatny, a rejestrować się mogą wszyscy uczestnicy programów Apple Developer Program i Apple Developer Enterprise Program.

Seria ta umożliwi deweloperom kierowanie pytań do różnych członków zespołu Apple w ramach sesji pytań i odpowiedzi na platformie Slack lub konsultacji indywidualnych. Sesje pytań i odpowiedzi to okazja, by nawiązać kontakt z popularyzatorami, inżynierami i projektantami Apple, dzielić się własnymi doświadczeniami i budować relacje z innymi deweloperami z całego świata. Konsultacje indywidualne dotyczyć będą przede wszystkim tworzenia i dystrybucji atrakcyjnych aplikacji z wykorzystaniem najnowszych technologii i koncepcji projektowych. Deweloperzy mogą zwracać się o pomoc w kwestiach dotyczących konkretnego kodu, projektu aplikacji, implementacji technologii i struktur programowych, rozwiązywania problemów, sprawdzania i oceny aplikacji oraz narzędzi do dystrybucji. Konsultacje indywidualne będą odbywać się w różnych strefach czasowych i różnych językach.

 

„Wsłuchaliśmy się w opinie deweloperów z całego świata na temat najlepszych dla nich form pomocy w tworzeniu innowacyjnych aplikacji. Dostrzegliśmy duże zainteresowanie wsparciem indywidualnym i rozmowami z ekspertami Apple” – powiedziała Susan Prescott, wiceprezeska Apple w pionach Worldwide Developer Relations i Enterprise and Education Marketing. „Nasz zespół konsekwentnie dba o coraz lepsze wsparcie dla różnorodnej, międzynarodowej społeczności deweloperów i cieszymy się, mogąc zaproponować Ask Apple jako kolejną formę takiej pomocy”.

Ask Apple nawiązuje do innych udanych programów, takich jak Tech Talks i Meet with App Store Experts, w ramach których w minionym roku zaoferowano deweloperom ponad 200 prezentacji na żywo i tysiące godzin konsultacji.

 

 

Jordi Bruin, deweloper oprogramowania dla iOS z Amsterdamu, opublikował w App Store ponad 20 aplikacji i brał udział w ponad 50 sesjach i warsztatach Apple dla deweloperów, m.in. w programie Tech Talks i corocznej konferencji Apple WWDC. Jedna z jego najnowszych aplikacji, Posture Pal, ma w zamierzeniu pomagać użytkownikom w korygowaniu postawy przy wykorzystaniu czujników ruchu w słuchawkach AirPods. Jordi ma w pamięci rozmowy z ekspertami Apple, które bardzo pomogły mu w tworzeniu i doskonaleniu aplikacji.

„Na wczesnym etapie pracy nad aplikacją Posture Pal wziąłem udział w sesji Tech Talk dotyczącej czujników ruchu w AirPods. Rozmawiałem z popularyzatorem technologii, który nie tylko pomógł mi zrozumieć parametry i możliwości tego rozwiązania, lecz także zainspirował do wymyślenia nowych funkcji i zastosowań, jakich wcześniej nie brałem pod uwagę” – powiedział Jordi Bruin. „Ponadto jeden z projektantów Apple szczegółowo zrecenzował proces rejestracji nowego użytkownika w aplikacji Posture Pal, wskazując na aspekty, które można było poprawić. Kierując się tymi uwagami, usunąłem zbędne informacje i uprościłem projekty najważniejszych ekranów aplikacji. Konsultacje z ekspertem od doświadczenia użytkownika pomogły mi w opracowaniu ogólnych wytycznych dla moich własnych projektów”.

Ondine Bullot jest dyrektorką firmy Better Kids i pomysłodawczynią aplikacji edukacyjnej Wisdom: The World of Emotions, która rozwija w małych dzieciach umiejętności społeczne i emocjonalne – takie jak radzenie sobie z uczuciami i konfliktami – poprzez gry i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Sama Ondine Bullot i członkowie jej międzynarodowego zespołu brali udział w licznych programach interakcji z ekspertami, m.in. Tech Talks, Meet with App Store Experts oraz dyskusjach w cyfrowym klubie WWDC.

„Doskonale pamiętam indywidualne konsultacje. Ta sesja należała do najbardziej wartościowych pod względem pracy koncepcyjnej nad nowymi funkcjami i zastosowaniami. Pojawił się wówczas pomysł, obecnie przez nas rozwijany, by nasza aplikacja korzystała z możliwości Siri. Gdy dziecko powie „Hej, Siri, trochę nie radzę sobie z emocjami”  pojawia się Wisdom – główna postać aplikacji – by pomóc w zastosowaniu odpowiednich metod wyciszenia” – powiedziała Ondine Bullot. „Nasza aplikacja oferuje mnóstwo treści: interaktywne gry, rozszerzoną rzeczywistość, asystę przy medytacji, ćwiczenia, materiały do wydrukowania, porady dla rodziców i zasoby dydaktyczne. Dzięki wskazówkom ekspertów Apple przeprojektowaliśmy niedawno nawigację w naszej aplikacji, tworząc osobne ścieżki dla dzieci, nauczycieli i rodziców. W ten sposób użytkownicy lepiej orientują się, które materiały są dla nich przydatne. Przebudowaliśmy też sekcję medytacji, by była bogatsza pod względem wizualnym i bardziej intuicyjna dla dzieci”.

Obok serii Ask Apple deweloperzy mają do dyspozycji – w witrynie Apple Developer i w aplikacji Apple Developer – setki godzin zarejestrowanych sesji. Przez cały rok, w dogodnych dla siebie porach, mogą czerpać bezpośrednio od Apple wiedzę o nowych technologiach i ważnych aktualnościach. Obszerna biblioteka zawiera aktualne, istotne i praktyczne treści opracowywane przez ekspertów i inżynierów Apple, w tym aktualności na różne tematy, od zmian w interfejsach API i strukturach po wytyczne Apple dotyczące interfejsu użytkownika, zapowiedzi programów i artykuły techniczne. Nie brak również materiałów wideo dotyczących aspektów technicznych i projektowania. Apple oferuje też wszystkim uczestnikom programu Apple Developer Program możliwość korzystania z indywidualnego wsparcia w kodowaniu. Podczas takich konsultacji inżynierowie Apple pomagają w rozwiązywaniu problemów z kodem aplikacji lub podsuwają rozwiązania, które przyspieszą tworzenie kodu.

Apple oferuje szeroką gamę supernowoczesnych narzędzi i kompleksowe wsparcie deweloperów w budowaniu, testowaniu, wprowadzaniu na rynek i dystrybucji aplikacji na ponad 1,5 miliarda urządzeń Apple. Obszerna biblioteka bezpłatnych narzędzi i struktur programowych – w tym pakietów SDK i usług programowych z ponad 250 000 funkcjami API – pomaga deweloperom w tworzeniu aplikacji dla systemów iOS, iPadOS, macOS, tvOS i watchOS. Narzędzia te umożliwiają deweloperom łatwe i szybkie wzbogacanie aplikacji o nowe funkcje oraz wykorzystanie zaawansowanych możliwości, m.in. samouczenia maszyn i rozszerzonej rzeczywistości. Takie inicjatywy Apple, jak Developer Academies, Entrepreneur Camps, App Accelerators i stypendia WWDC, a także narzędzia dostępne dla wszystkich, jak Każdy może kodować czy Swift Playgrounds, zapewniają powszechność i inkluzywność dostępu do umiejętności i technologii programistycznych.

Serwis App Store, uruchomiony w 2008 roku, jest najbezpieczniejszym, tętniącym aktywnością sklepem z aplikacjami, w którym obecnie jest ich 1,8 miliona. W każdym tygodniu App Store jest odwiedzany przez ponad pół miliarda osób ze 175 regionów świata. Twórcom, marzycielom i poszukiwaczom wiedzy, niezależnie od wieku i wykształcenia, App Store oferuje narzędzia i informacje potrzebne do budowania wspaniałego jutra i lepszego świata.

 

Lenovo Polska świętuje 30-lecie marki ThinkPad! Niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia został najnowszy ThinkPad X1 Fold 16, komputer z niezwykłym elastycznym ekranem.