Kolejne silne spadki sprzedaży dysków twardych. Czyżby ostateczny koniec HDD?
Według najnowszych raportów branżowych sprzedaż dysków twardych HDD spadła o ponad 40% rok do roku w trzecim kwartale 2022 r., spadając poniżej 40 milionów sztuk. Powody? Niższy popyt ze strony klientów końcowych, niedobory komponentów i wysoki poziom zapasów.
Branża nośników HDD przeżywa bardzo trudny okres. Popyt u jej głównych klientów spada szybciej niż oczekiwano, a poziom zapasów utrzymuje się na wysokim poziomie, co zniechęca do zakupu nowych jednostek. Badacze Trendfocus twierdzą w swoim najnowszym raporcie, że w konsekwencji dostawy dysków HDD spadły o 41–43% rok do roku w III kwartale 2022 r.
W rezultacie całkowita liczba wysyłek spadła poniżej 40 milionów w ciągu tych trzech miesięcy, a liczba ta coraz bardziej niepokoi dostawców dysków twardych. Sprzedaż dysków 3,5” i 2,5” gwałtownie spadła, ponieważ klienci i dostawcy nie zużywają swoich zapasów w oczekiwanym tempie. Ponadto duże hiperskalery, które są największymi klientami w branży, znacznie zmniejszyły swoje zamówienia , średnio o zaledwie 17 milionów sztuk.
Sprzedaż dysków typu nearline spadła do średnio 15 milionów, chociaż klienci dokonują łącznych zakupów modeli o średniej i dużej pojemności. Tak więc w omawianych miesiącach wydana pojemność osiągnęła około 250 eksabajtów , zaledwie kilka punktów poniżej ostatniego kwartału. W segmencie pamięci masowych dla przedsiębiorstw popyt osłabł, spadając w trzecim kwartale do około 2 mln sztuk.
W segmencie 3,5-calowych rozwiązań dla elektroniki użytkowej i dysków twardych do komputerów stacjonarnych, który obejmuje także monitoring wideo i dyski zewnętrzne, sprzedaż spadła o 10% do 15% w porównaniu z ostatnim kwartałem, podczas gdy 2,5-calowe dyski do elektroniki użytkowej i urządzeń mobilnych również spadły między 10 % i 15% w porównaniu do poprzedniego kwartału, pozostając między 8,5 a 9 mln sztuk.
Liczby te dają słabe perspektywy na resztę roku, a sprzedaż dysków twardych może ponownie spaść w czwartym kwartale, powodując wolumen wysłanych jednostek, które zostały wysłane do kontraktu z zeszłego roku, chociaż pojemność może być podobna lub mniejsza ze względu na ekspansję dyski o większej gęstości, takie jak 18 TB lub więcej, które zyskują na znaczeniu wśród kluczowych segmentów klientów.
Nie jest szczególną tajemnicą, że dziś popyt na HDD jest ograniczane przez fakt rozsądnych cen i rynkowej dojrzałości nośników półprzewodnikowych – wprawdzie nadal mniej pojemnych, za to wielokrotnie szybszych. Nie znaczy to jednak, że HDD znikną zupełnie. Zapewne docelowo przejdą do roli, jaką dziś pełnią streamery (dla młodszych czytelników; chodzi o narzędzia do taśmowego zapisu i odczytu, a nie internetowych twórców).