Koreańscy producenci układów scalonych odczuwają spadek wartości rynkowej i rentowności
Przedstawione analizy wykazały, że południowokoreańscy liderzy produkcji układów scalonych odczuli spadek kapitalizacji rynkowej i rentowności z powodu ostrej konkurencji ze strony chińskich rywali i dużych obciążeń podatkowych.
Spośród 100 największych producentów chipów na świecie według średniej kapitalizacji rynkowej w okresie od stycznia do września, tylko trzy koreańskie firmy znalazły się w tym gronie — Samsung Electronics, SK Hynix i SK Square.
Korea zajęła 6. miejsce pod względem liczby firm w zestawieniu 100 najlepszych pod względem kapitalizacji rynkowej, po Chinach – 42, Stanach Zjednoczonych – 28, Tajwanie – 10, siedmiu z Japonii i czterech z Holandii.
Samsung Electronics, który oferuje układy pamięci, procesory mobilne i usługi wytwarzania układów scalonych, przesunął się w dół na trzecie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej od października, plasując się za tajwańskim TSMC i amerykańską Nvidią. Lokalny rywal w zakresie układów pamięci SK Hynix również odnotował spadek swojej pozycji, spadając o cztery stopnie na pozycję 14 w październiku.
Rentowność producentów układów scalonych również zmniejszyła się w parze. Marża netto koreańskich producentów chipów spadła z 16,3 procent w 2018 roku do 14,4 procent w 2021 roku. Korea była jedynym krajem wśród potencjalnych członków tzw. sojuszu Chip 4, który odnotował spadek. Pozostali potencjalni członkowie sojuszu — USA, Japonia i Tajwan — wszyscy odnotowali wzrost marży.
Według FKI, rosnące obciążenia podatkowe w Korei prawdopodobnie przyczyniły się do tego, że koreańscy producenci chipów walczą o skalowalność. Koreańskie firmy produkujące chipy wydały ponad 25 procent dochodu przed opodatkowaniem na płatności podatkowe od 2018 roku, prawie dwukrotnie więcej niż firmy w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.