Niecodzienne podejście do implementacji sieci 5G w Malezji.

Czterech malezyjskich operatorów telefonii komórkowej poinformowało, że zgodzili się korzystać z państwowej sieci 5G. Tak, państwo będzie miało de facto monopol na dostęp do usług 5G. 

Malezyjskie plany wdrożenia 5G były wielokrotnie odkładane od zeszłego roku w związku z impasem między rządem, a głównymi przewoźnikami w kwestii cen i przejrzystości, w tym obawy, że jedyna państwowa sieć doprowadziłaby monopolu. Rząd twierdził, że jedna współdzielona sieć obniży koszty, poprawi wydajność i przyspieszy prace infrastrukturalne. O ile przyspieszenie prac jest rzeczywiście możliwe, o tyle obniżenie kosztów… cóż, wydaje się nieco dziwnym argumentem, biorąc pod uwagę efektywność inicjatyw publicznych. Z drugiej strony, nie ma wątpliwości, że ważnym aspektem była tu kwestia bezpieczeństwa.

Czterej główni operatorzy w kraju: Celcom Axiata, DiGi Telecommunications, Telekom Malaysia i U Mobile poinformowali, że podpisane zostały umowy na dostęp do sieci 5G prowadzonej przez państwową agencję Digital Nasional Berhad. Czas obowiązywania umowy to 10 lat. W swoim oświadczeniu U Mobile zapowiedział, że od czwartku zacznie komercyjnie udostępniać usługi 5G swoim klientom.

Państwowy operator de facto w roli zarządcy sieci? Być może jest to jakiś pomysł na przyspieszenie wdrożeń, ale czy na efektywne działanie przy zachowaniu dobrej oferty dla klientów? Mam wątpliwości. Z drugiej strony, mamy do czynienia z technologią łączności, która z różnych względów wzbudziła i wzbudza nadal wiele uwagi po stronie bezpieczeństwa – głównie w kontekście rywalizacji Chin i USA. Zatem, całkiem możliwe, że Malezja postanowiła uregulować rynek w sposób najbardziej prosty, ale też niekoniecznie efektywny – państwowym monopolem. Wówczas, za wszelkie niedociągnięcia po stronie bezpieczeństwa, ale też zmiany (jak np. wykluczanie konkretnych vendorów) ponosić będą odpowiedzialność nie operatorzy, a państwo.

 

[AKTUALIZACJA] Temat malezyjskiego 5G dogłębnie zbadał Piotr Mieczkowski, który był przy tym skłonny podrzucić nam kilka uwag.

Przede wszystkim, Celcom Axiata i DiGi Telecommunications wkrótce się połączą (co zostało już zatwierdzone przez organy antymonopolowe), a Telekom Malaysia zajmuje się przede wszystkim telefonią stacjonarną – zatem de facto w układ ten wchodzą dwaj operatorzy komórkowi (połączone Celcom i DiGi z jednej strony, oraz U Mobile z drugiej) oraz jeden zajmujący się głównie łącznością stacjonarną, a na malezyjskim rynku istnieją operatorzy (np. Maxis), którzy do państwowej inicjatywy nie dołączyli.

Druga sprawa; Sam podmiot Digital Nasional Berhad jest wprawdzie założony z inicjatywy państwowej, ale struktura jego własności jest złożona, bowiem państwo posiadać ma w nim jedynie 35% udziałów… ale też specjalny zestaw praw. Digital Nasional Berhad powierza zresztą całość działań realizacyjnych Ericssonowi.

Bardziej szczegółowo niż w skróconej, newsowej formie, możecie o tym przeczytać o tym w materiale Piotra tutaj.

Lenovo Polska świętuje 30-lecie marki ThinkPad! Niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia został najnowszy ThinkPad X1 Fold 16, komputer z niezwykłym elastycznym ekranem.