Oczekuje się, że do 2030 r. przepustowość domowych łączy szerokopasmowych osiągnie 50 Gbps
Przewiduje się, że w 2030 r. szybkość łączy szerokopasmowych w domach osiągnie nawet 50 Gb/s — takie są najnowsze przewidywania World Broadband Association (WBBA), które niedawno opublikowało białą księgę opisującą przyszłość szerokopasmowego internetu.
W 2030 r. spodziewane są prędkości 50 Gb/s, jednak wprowadzenie pakietów szerokopasmowych o takich prędkościach będzie się znacznie różnić w zależności od kraju i regionu. Obecnie świat przechodzi na technologie szerokopasmowe piątej generacji (BB5), które oferują prędkości dla gospodarstw domowych rzędu 1 Gb/s i przedsiębiorstw do 100 Gb/s. Kolejnym krokiem w zakresie domowych łączy szerokopasmowych jest B5.5, która obiecuje domowe łącza szerokopasmowe o przepustowości 10 Gb/s i 400-800 Gb/s dla przedsiębiorstw, a do 2030 r. wiele regionów przejdzie na łącza szerokopasmowe BB6.
W przypadku technologii stałych łączy szerokopasmowych BB6 6. generacji przewiduje się prędkości dla gospodarstw domowych do 50 Gb/s, a dla przedsiębiorstw połączenia o przepustowości 1,6-302 Gb/s. Sieci te mają oferować użytkownikom zwiększoną niezawodność i wyjątkowo niskie opóźnienia. Ponadto oczekuje się, że sieci BB5.5 i BB6 będą znacznie bardziej energooszczędne.
Obecnie nie ma pewności, czy w 2030 r. domy będą potrzebowały domowych połączeń szerokopasmowych o przepustowości do 50 Gb/s. W wielu domach połączenia o przepustowości 1 Gb/s są już zbyteczne, ale wraz ze wzrostem popularności transmisji multimedialnych, gier i innych technologii przesyłania strumieniowego, użytkownicy będą poszukiwać treści o wyższej jakości, co będzie wymagało zastosowania szybszych połączeń internetowych. Do tego dochodzi fakt, że wraz ze wzrostem popularności pracy z domu, coraz więcej użytkowników domowych będzie wymagało szybkich prędkości wysyłania i pobierania, aby przenosić pliki i projekty pomiędzy współpracownikami.