SK hynix zaprzecza plotkom, jakoby było w trakcie przejmowania brytyjskiego Arm
Południowokoreański producent układów pamięci SK hynix oświadczył, że nie realizuje planu przejęcia mniejszościowego pakietu udziałów w brytyjskiej firmie Arm zajmującej się własnością intelektualną w dziedzinie półprzewodników, jak wynika z poniedziałkowego sprawozdania.
„(SK hynix) przedstawił różne opcje strategiczne, aby wzmocnić naszą przewagę konkurencyjną i zwiększyć wartość dla akcjonariuszy, ale niniejszym powiadamiamy, że nie ma obecnie żadnego trwającego procesu opartego na konsorcjum nabycia Arm” – czytamy w najnowszym zgłoszeniu firmy do Urzędu Nadzoru Finansowego.
Zgłoszenie, postrzegane jako wyraźny odwrót od potencjalnej transakcji, następuje sześć miesięcy po tym, jak SK hynix sugerował zakup mniejszościowego udziału w Arm.
W marcu wiceprezes SK hynix Park Jung-ho powiedział reporterom na briefingu po spotkaniu z udziałowcami, że „rozważa współinwestowanie w Arm z innymi firmami”, biorąc pod uwagę, że „ekosystem (globalnych półprzewodników) nie pozwoli pojedynczemu podmiotowi w pełni wykorzystać korzyści z przejęcia.” Spowodowało to oddzielne złożenia raportów w marcu i kwietniu stwierdzające, że nie podjęto żadnych decyzji dotyczących inwestycji w pakiet Arm.
Miesiąc przed briefingiem, amerykański gigant procesorów graficznych Nvidia i SoftBank wypowiedziały warunki umowy ze względu na obawy antymonopolowe i blokady regulacyjne.
Po upadku umowy Intel i Qualcomm otwarcie wyraziły w tym roku zainteresowanie przyłączeniem się do potencjalnego konsorcjum w celu zakupu udziałów w Arm, biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywa ona w globalnym przemyśle komputerowym. Ten pomysł też upadł z powodów regulacyjnych.
Nadwyrężony finansowo Arm szukał sposobów na pozyskanie nowego kapitału, przy czym podstawową opcją jest pierwsza oferta publiczna do przyszłego roku. Arm jest obecnie współwłasnością SoftBank i jego flagowego projektu inwestycyjnego SoftBank VisionFund.
Arm został zmuszony do redukcji personelu, ponieważ jego spółka matka odnotowała rekordową kwartalną stratę w wysokości 23 miliardów dolarów w okresie kwiecień-czerwiec.