Zysk Siemensa w IV kw. przewyższa oczekiwania, popyt na oprogramowanie i sprzęt utrzymuje się na wysokim poziomie
Niemiecki koncern inżynieryjno-technologiczny Siemens odnotował w czwartek lepszy od oczekiwań zysk za IV kwartał w swojej działalności przemysłowej i dodał, że jego sprzęt i oprogramowanie dla fabryk nadal cieszą się dużym popytem.
Spółka podała w oświadczeniu, że odnotowała wzrost na wielu rynkach pomimo „utrzymującego się złożonego środowiska makroekonomicznego, na które wpływ miały niedobory energii i obawy o dostępność wynikające z konfliktu Rosja-Ukraina, wysoka inflacja i skutki związane z pandemią koronawirusa”. Uniknięto poważnych zakłóceń spowodowanych wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw, a deficyty wykazały oznaki złagodzenia.
To sprawiło, że producent pociągów i oprogramowania przemysłowego jest pewny siebie na przyszłość, mówiąc, że spodziewa się wzrostu przychodów o 6% do 9% podczas swojego roku fiskalnego 2023.
„Silny popyt utrzymuje się na naszą ofertę sprzętową i programową, w tym wyższy niż oczekiwano wzrost przychodów z naszej działalności cyfrowej” – powiedział dyrektor generalny Roland Busch.
Wyniki Siemensa i rówieśników, takich jak szwajcarski ABB i francuski Schneider Electric, są postrzegane jako barometry dla globalnej gospodarki światowej, z ich produktami używanymi do automatyzacji fabryk, zarządzania budynkami i rozwoju sieci transportowych.
W ciągu trzech miesięcy do 30 września zysk przemysłowy Siemensa wzrósł o 38% do 3,16 mld euro, pokonując prognozy na poziomie 2,79 mld euro zawarte w konsensusie analityków zebranych przez firmę. Sprzedaż wzrosła o 18% do 20,57 mld euro – wyprzedzając prognozę 19,13 mld euro, podczas gdy zamówienia w tym okresie wzrosły do lepszego niż oczekiwano 21,82 mld euro. Dzięki zyskom przed opodatkowaniem w wysokości 1,1 mld euro ze sprzedaży działu obsługi poczty i paczek Siemensa, zysk netto akcjonariuszy wzrósł ponad dwukrotnie do 2,7 mld euro.