Cel: produkcja chipów w technologii 1 nm. TSMC dokona ogromnych inwestycji.

Dziś nie ma wątpliwości, że produkcja półprzewodników to jedna z najważniejszych gałęzi współczesnego przemysłu. Tajwan jest przy tym prawdziwym potentatem, a TSMC – główną firmą produkcyjną. Dlatego też zapowiedź inwestycji w rozwój technologiczny ze strony tego przedsiębiorstwa, należy traktować z uwagą. 

Wicepremier Tajwanu powiedział w wywiadzie, że TSMC podjęło już strategiczną decyzję o tym, gdzie zbudować fabrykę zdolną do produkcji chipów przy użyciu technologii produkcji klasy 1 nm (lub, jak przyjmuje w swoim nazewnictwie Intel, 10 angstremów) w drugiej połowie tej dekady. Nie powinno być zaskoczeniem, że pierwszy zakład tego typu jest planowany już teraz – inwestycja będzie wymagająca, tak konstrukcyjnie, jak i finansowo.

Fabryki TSMC, które będą wytwarzać chipy przy użyciu technologii produkcji klasy 1 nm, będą zlokalizowane w pobliżu Longtan Science Park w pobliżu Taoyuan, powiedział Shen Jong-chin, wicepremier Tajwanu, w wywiadzie dla Economic Daily. Oczywiście plany TSMC muszą zostać oficjalnie ogłoszone i wiele może się zmienić do czasu, gdy firma przystąpi do realizacji planu.

Wicepremier Tajwanu szacuje, że TSMC musi zainwestować około 32 miliardów dolarów w fabrykę zdolną do produkcji w 1 nm. To więcej niż około 20 miliardów dolarów w przypadku fabryk wytwarzających chipy w aktualnych technologiach tj. N5 i N3 (czyli klasy 5 nm i 3 nm). Jak dotąd TSMC nakreśliło plany rozpoczęcia produkcji chipów przy użyciu swojej technologii wytwarzania N2 (klasy 2 nm) w drugiej połowie 2025 r., co oznacza, że ​​pierwsze układy scalone wykonane w tym procesie prawdopodobnie pojawią się na rynku w 2026 r. Wiadomym jest, że N2 będzie technologią długiej żywotności, z licznymi odmianami, w tym z tranzystorami typu gate-all-around i dostarczaniem zasilania z tyłu płytki. Technologia N1 jednak pozostaje niewiadomą. Przynajmniej do czasu, gdy ASML (holenderski producent zajmujący się maszynami produkcyjnymi) wprowadzi swoje narzędzia do litografii EUV High-NA.

Wicepremier Shen Jong-chin powiedział także, że ​​firmy takie jak TSMC, ASML i Micron zainwestują około 102,5 miliarda dolarów w tajwański przemysł półprzewodników, zabezpieczając kraj jako światowe centrum zaawansowanej produkcji półprzewodników. To akurat wydaje się raczej życzeniem niż realną prognozą. Gdy spojrzymy gdzie aktualnie inwestuje się w produkcję, to widać wyraźnie iż cel znajduje się raczej na zachodzie, w szczególności w USA. Silny nacisk ze strony Waszyngtonu, wsparty dotacjami z tzw. chip act, jest motywacją dla producentów, w tym samego TSMC, do inwestowania w fabryki w USA.

Red Hat Summit Connect 2022: „Nasza współpraca rozwija się coraz lepiej, mamy wiele wspólnych projektów” – podkreślił Robert Domagała z Dell Technologies, zapraszając na DTF 2022.