RECENZJA: Samsung Viewfinity S8 – monitor do pracy, który zadowoli wymagających użytkowników
Do naszego laboratorium trafił monitor Samsung Viefinity S8, o przekątnej ekranu 32 cale i rozdzielczości 4K. Został on skierowany do szeroko pojętych profesjonalistów, ale nie tylko, ponieważ osoby zajmujące się bardziej amatorsko pracą z grafiką komputerową również docenią najnowszy monitor Samsunga, który pod tym względem ma się wyjątkowo dobrze sprawować.
Jak podaje producent, monitor wykorzystuje panel IPS LCD o rozdzielczości 3,840 × 2,160 pikseli z matową powłoką antyrefleksyjną i fabryczną kalibracją. Monitor oferują 98-procentowe pokrycie palety barw DCI-P3 oraz 99,9-procentowe pokrycie palety sRGB.
Co więcej, otrzymał on certyfikat DisplayHDR 600, a w ofercie Samsunga jest jeszcze model z matrycą 27”, który może pochwalić się certyfikatem DisplayHDR 400. Jak możemy wyczytać z materiałów prasowych producenta, każdy monitor przed wysyłką jest kalibrowany i posiadają walidację Pantone dla oddania barw i odcieni skóry. Testowany Samsung wyświetla obraz z maksymalną jasnością 600 nitów, podczas gdy mniejszy model o matrycy 27″ osiąga maksymalną jasność na poziomie 400 nitów.
Samsung Viefinity S8 – specyfikacja techniczna
Model | S80PB |
Matryca | IPS |
Przekątna | 32 |
Rozdzielczość | 3,840 × 2,160 pikseli |
Odświeżanie | 60 Hz |
Zakrzywienie | – |
Czas reakcji | 5 ms GtG |
Kontrast statyczny | 1024:1 |
Luminancja | SDR: 350 cd/m2, HDR 600cd/m2 |
HDR | DisplayHDR 600 |
Złącza | DisplayPort x1, HDMI x1, RJ-45 x1, USB-C x1 |
Głośniki | brak |
Cena | 3410 pln |
Samsung Viefinity S8 – wygląd i funkcje
Wygląd biznesowych monitorów, lub takich przeznaczonych dla profesjonalistów, to najczęściej proste klasyczne kształty nierozpraszające uwagi osoby korzystającej z nich, ale w tej prostocie zaszyta jest klasyczna elegancja, która nie musi manifestować swojej odrębności, by dany produkt wyróżniał się na siłę pośród podobnych urządzeń. Tą drogą poszedł Samsung, projektując wygląd zewnętrzny modelu Viefinity S8. Ekran charakteryzuje się bardzo cienkimi ramkami i zawieszony jest na minimalistycznej nóżce w kształcie walca, która przytwierdzona jest do cieniutkiej, lecz ciężkiej prostokątnej podstawy. Wszystkie elementy są koloru czarnego, z matowym wykończeniem. Dzięki czemu monitor nie zbiera odcisków palców jak w przypadku zastosowania błyszczącego plastiku, czy imitacji lakieru fortepianowego.
Trzydziestodwucalowy monitor został wyposażony w prawie wszystkie dostępne regulacje, w tym w opcję pivot, czyli obrócenie ekranu o 90 stopni, która pozwala na wygodne podłączenie wszelkich przewodów sygnałowych, bez konieczności kłopotliwego kładzenia monitora na biurku, by dostać się do złączy na tylnym panelu monitora, lub do wygodnego korzystania z arkuszy kalkulacyjnych, które dużo łatwiej przewijać wtedy w pionie.
Pozostałe regulacje to: ustawienie wysokości, nachylenia ekranu. Zabrakło niestety regulacji obrotu, monitora na podstawie, a akurat ta regulacja by się bardzo przydała. Oczywiście możemy obrócić cały monitor wraz z podstawą, ale nie jest to wygodne i nie każdy będzie miał siłę, by to zrobić. Przyglądając się bliżej nodze monitora, możemy zauważyć na niej wystającą przelotkę, przez którą możemy puścić przewody, by były schludnie spięte z tyłu monitora.
Menu monitora obsługiwane jest wygodnym joystickiem pod przednią ramką monitora, dokładnie pod napisem Samsung. Polecenia wybieramy wciśnięciem joysticka i gotowe.
Menu jest bardzo przejrzyste, domyślnie wyświetlane jest w języku angielskim, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić język menu na polski. Osobiście wolę pozostać przy języku angielskim, ponieważ wtedy łatwiej mi zrozumieć co dana opcja znaczy, w języku polskim bardzo często funkcje te są bardzo ciężkie do przetłumaczenia.
Samsung Viefinity S8 – jakość obrazu
Producent, wprowadzając na rynek rodzinę monitorów Viefinity, od razu zakomunikował, że nie są to monitory dla graczy, tylko dla wymagających amatorów lub profesjonalistów. Co więcej, opatrzył je odpowiednimi certyfikatami Pantone, które powinny gwarantować, że monitor, będzie wyświetlał poprawne barwy. Do tego, w materiałach prasowych, znajdowała się informacja, że matryca będzie w stanie wyświetlić poszerzoną paletę barw DCI P3 prawie w prawie pełnej okazałości, producent deklaruje pokrycie tej palety na poziomie 98 %, a pokrycie podstawowej palety barw sRGB na poziomie 99,9 %.
Przejdźmy zatem do pomiarów.
Pokrycie i odwzorowanie barw, w przypadku Viefinity S8 jest na bardzo wysokim poziomie, powiedziałbym nawet, że na referencyjnym. Paleta sRGB została pokryta na poziomie 99,8 %, więc możemy uznać, że jest pokrywana w prawie stu procentach. Co więcej, jakość odwzorowania barw tej palety, jest na fenomenalnym poziomie odchylenie DeltaE = 1,2. Jest to poziom referencyjny (czyli, poniżej 2), a co najważniejsze wynik ten otrzymaliśmy bezpośrednio prosto po wyjęciu monitora z pudełka.
Bez żadnej kalibracji z naszej story. Po prostu z menu monitora wybraliśmy profil kolorów sRGB i gotowe. Referencyjna kalibracja prosto z kartonu. Za to należą się Samsungowi duże pochwały. Ponieważ wielu producentów monitorów dostarczając swoje produkty, tylko obiecuje, że są one skalibrowane, a w rzeczywistości, trzeba je kalibrować, by nadawały się do pracy.
Przechodząc do drugiego profilu barwowego, czyli DCI P3, jakość prezentowanego obrazu i reprodukcja barw pozostają na referencyjnym poziomie. Owszem pokrycie jest odrobinę mniejsze i wynosi 91,5 %, niż deklarowane przez producenta 98 %, ale to nadal bardzo dobry wynik. Co jest jeszcze lepsze, to to, że odwzorowanie kolorów z użyciem poszerzonej palety barw DCI P3 wynosi DeltaE = 0,9, czyli jest jeszcze lepsze niż w przypadku podstawowej palety barw sRGB.
Ostatnią najbardziej wymagającą paletą barw to Adobe RGB i ponownie otrzymujemy tu bardzo wysokie pokrycie barw wynoszące 86,5 %. Standard ten wykorzystywany jest przez niektórych profesjonalnych fotografów i w niektórych drukarniach, ale nawet tam, jest on wypierany przez bardziej przystępny sRGB, który jest po prostu przyjemniejszy w obsłudze.
Kontrast i odwzorowanie bieli.
Odwzorowanie bieli to jeden z kluczowych parametrów przy wyborze monitora do pracy. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe odwzorowanie barw, jak możemy się domyślać z dwóch wykresów przedstawionych w poprzednich akapitach, odwzorowanie barw dla Samsunga Viefinity S8, nie stanowi problemu, dlatego zmierzona temperatura 6500 Kelwinów dla bieli była dla nas potwierdzeniem dwóch poprzednich wykresów.
Tak jak neutralna biel jest ważna dla prawidłowego wyświetlania, tak i dobry kontrast pozwala lepiej pracować z grafiką czy materiałem wideo. Samsung w tym teście zaprezentował przeciętny wynik w postaci kontrastu wynoszącego 1023:1, czyli nie było źle, ale do poziomu najlepszych matryc IPS trochę zabrakło, dobre matryce charakteryzują się kontrastem na poziomie około 1250:1, a referencyjne rozpoczynają się od poziomu 1500:1 i w górę.
Trochę cierpiały na tym detale w ciemnych scenach, ponieważ nie były tak dobrze widoczne, ale był to poziom, akceptowalny nawet dla wymagającego użytkownika.
Odwzorowanie detali w jasnych scenach, za to było idealne, więc praca z jasnymi grafikami, czy materiałem HDR była wręcz wzorowa.
Ogólnie obserwując krzywą luminancji, możemy tylko potwierdzić, że generowany obraz jest bardzo dobrze doświetlony, ponieważ krzywa luminancji monitora (żółta linia) idealnie pokrywa się z białą linią referencyjną.
Samsung Viefinity S8 – złącza wideo i dodatkowe porty
Testowany monitor został wyposażony we wszystkie potrzebne złącza, w które wyposażony powinien być nowoczesny monitor. Do swojej dyspozycji otrzymujemy:
- Złącze Display Port 1,4.
- Złącze HDMI 2.0.
- Jeden port USB-C z możliwością ładowania do 90 W
- HUB z trzema portami USB-C
Poza dwoma standardowymi złączami wideo sygnał wizyjny możemy wysłać też poprzez złącze USB-C. Zainstalowany z tyłu monitora HUB USB, to bardzo przyjemny dodatek, ponieważ możemy do niego podłączyć do trzech urządzeń, co pozwoli zaoszczędzić portów USB, np. w laptopie, jeśli zdecydujemy się podłączyć monitor do laptopa.
Podsumowanie
Monitory dla profesjonalistów, czy bardziej zaawansowanych amatorów, prawie zawsze kojarzą nam się z lekko ociężałymi konstrukcjami, o nieporywającej estetyce. Monitor Samsunga wyrywa się z tych stereotypów. Owszem nadal do czynienia mamy z klasycznym wyglądem, który jest z jednej strony ponadczasowy, a delikatne zabiegi stylistyczne, jak lekko wysunięte logo marki, czy smukła okrągła nóżka nadają mu elegancji, ale wygląd nie jest najważniejszy w przypadku Viefinity S8.
Jest nią jakość oferowanego obrazu. Bezpośrednio po wyjęciu z pudełka monitor moglibyśmy postawić na biurku, grafika, czy innej osoby kreatywnej i byłaby ona zadowolona. Pokrycie palet barw jest prawie wzorcowe, odwzorowanie bieli i pozostałych kolorów jest wzorowe.
Skoro to są jego mocne strony, to jakie są słabe? Jedyną poważną wadą tego monitora jest odświeżanie ekranu. To zaledwie 60 Hz i doskonale rozumiemy, że nie jest to monitor przeznaczony do grania, ale nawet podniesienie odświeżania do 75 Hz, mocno poprawiłoby pracę na monitorze, nie mówiąc już o odświeżaniu z częstotliwością 144 Hz.
Przejdźmy zatem do jednej z najważniejszych kwestii, czyli tego jak Samsung wycenił ten monitor. Tu czeka nas bardzo miła niespodzianka. Ponieważ cena za prezentowany monitor u dystrybutora to 3410 złotych. To jak za monitor o tych parametrach, bardzo dobra cena i nie pozostaje nam nic innego jak przyznać mu naszą rekomendację i polecić go państwu, jako świetny wybór do wszelkich prac związanych z grafiką komputerową, czy montażem materiałów wideo, a w typowej pracy biurowej będzie też się bardzo dobrze sprawdzał, dzięki funkcji pivot, która pozwoli lepiej pracować z arkuszami kalkulacyjnymi, lub innymi dokumentami, które premiują wysokość powierzchni roboczej, nad jej szerokość.