Za nami półmetek inicjatywy Microsoft i Avanade – emPower Women, wzmacniający kompetencje kobiet w IT.
Za nami półmetek inicjatywy Microsoft i Avanade – emPower Women, która umożliwia kobietom uczestniczenie w cyfrowej zmianie w biznesie. Cykl warsztatów pozwala osobom na co dzień niezwiązanym z IT otworzyć się na świat nowych technologii i zobaczyć, jak mogą je wykorzystać w codziennej pracy.
emPower Women to siedem miesięcy szkoleń miękkich i warsztatów merytorycznych w zakresie rozwiązań takich jak Power Platform, Teams as a Platform, Power BI, oraz zagadnień sztucznej inteligencji. Spotykając się na cyklicznych szkoleniach, kobiety poznają narzędzia, które umożliwiają wprowadzanie innowacji w ich obszarach biznesowych.
„Dziewczyny, otwórzcie się na wiedzę. Dajcie szansę wszystkim cyfrowym narzędziom i sobie, poznawajcie możliwości, z których później wybierzecie te najbardziej przydatne. Być może zaskoczycie same siebie, a technologie, które kojarzyły się z pracą programisty i klepaniem kodów sprawią, że zaświecą Wam się oczy, tak jak mi” – zachęca przyszłe uczestniczki Marta Ługiewicz, starsza specjalistka ds. zarządzania transakcjami gotówkowymi w mBank S.A., która w zeszłym roku wraz z czterema koleżankami z innych działów mBanku wzięła udział w pierwszej edycji programu.
Nie miałam pojęcia, że technologie to coś dla mnie
W ogólnym postrzeganiu nowe technologie kojarzone są ze skomplikowanymi zagadnieniami, w których swobodnie czuć się mogą tylko pracownicy z działów IT. Tak było z Martą Ługiewicz, która od lat związana jest z branżą finansową. Przed programem nie interesowała się technologiami i nie planowała kariery w IT. Do udziału w emPower Women zgłosiła się bez większych oczekiwań, nie wiedząc czy podoła jego tematyce. Wystarczyło jednak pierwsze spotkanie, by wszystko się zmieniło.
„Tak naprawdę już po pierwszym spotkaniu, wiedziałam, że to jest dokładnie to, czego chcę i co mnie interesuje. Okazało się, że są narzędzia, które pozwolą mi bez niczyjej pomocy lub przy minimalnym wsparciu usprawnić wiele mniejszych i większych procesów” – mówi Marta Ługiewicz.
Uczestnictwo w programie dedykowanym kobietom pomogło Marcie przełamać bariery mentalne oraz zyskać poczucie sprawczości i pewności siebie w obszarze swoich kompetencji i potencjału rozwoju.
„Lubię być niezależna i samodzielnie dochodzić do rozwiązań. W pracy często przejmuję inicjatywę i biorę rzeczy na własne barki, szukam rozwiązań z pomocą narzędzi, które znam, zanim poproszę o wsparcie dział IT. Koledzy śmieją się, że jeśli coś się dało rozwiązać w Excelu, to na pewno to już zrobiłam. Nie miałam jednak pojęcia, że istnieją takie rozwiązania jak low-code i no-code, z którymi mogę całkiem sama zrobić znacznie więcej i budować kompletne, spersonalizowane aplikacje. Na myśl o tym, że mogę małym wkładem i bez niczyjej pomocy tworzyć własne narzędzia pracy, zaświeciły mi się oczy. Chciałam działać od razu” – wspomina Marta Ługiewicz.
emPower Women – program wzmacniający kompetencje kobiet w IT
Inicjatywa emPower Women skierowana jest do organizacji, które przeszły przez ścieżkę transformacji cyfrowej i przykładają dużą wagę do podnoszenia kompetencji cyfrowych pracowników. Cyfrowe umiejętności są dziś kluczowym zagadnieniem rozwoju społecznego i gospodarczego. Według wskaźnika Digital Economy and Society Index 2022 (DESI), opublikowanego przez Komisję Europejską, Polska wypada na tym tle bardzo niekorzystnie. Tylko 43 proc. Polaków w wieku 16-74 lat posiada je na podstawowym poziomie, co było trzecim najniższym wynikiem w Unii Europejskiej. Dlatego tak istotne jest inicjowanie programów, które pomagają rozwijać kompetencje w wykorzystaniu technologii.
„Poprzez programy, takie jak emPower Women tworzymy kobietom perspektywy. Dzisiaj nie chodzi już o ich aktywizację, co o kształtowanie kobiecych liderek, świadomie wybierających ścieżki kariery i tempo, w jakim chcą się rozwijać. Gdy świadomość wyzwań społecznych i środowiskowych wsparta jest u kobiet poczuciem sprawczości i dostępem do praktycznych narzędzi umożliwiających zmianę, zyskują wszyscy. Rozwijają się kobiety, ale też ich organizacje, które zyskują perspektywę na to, z jakimi wyzwaniami powinny mierzyć się tworzone przez nie rozwiązania i produkty” – mówi Weronika Skowera, Customer Success Manager w polskim oddziale Microsoft, odpowiedzialna za projekt emPower Women.
„W czasach charakteryzujących się tak wysokim tempem i dynamiką zmian udział kobiet w budowaniu i rozwijaniu rozwiązań IT nabrał jeszcze większego znaczenia. Kompetencje cyfrowe w połączeniu z kobiecą perspektywą oraz ich wrażliwością emocjonalną przekładają się bowiem również na szerszy, społeczny wymiar tworzonych narzędzi informatycznych. Program emPower Women zwiększa szanse na zaangażowanie wykwalifikowanych kobiet w budowanie rozwiązań i funkcjonalności, które zdecydowanie lepiej i w sposób holistyczny odpowiedzą na zmieniające się potrzeby całych społeczeństw” – mówi Ewa Gąsiorowska, Change Enablement Manager w Avanade, odpowiedzialna za projekt emPower Women.
Na kompetencjach cyfrowych kobiet zyskują firmy i gospodarki
U podstaw podnoszenia cyfrowych kompetencji leży przekonanie, że przyszłość, jaką zastaniemy już za kilka lat to całkiem nowa rzeczywistość w biznesie i na rynku pracy. Celem rewolucji reskillingowej, zapoczątkowanej przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) jest przebranżowienie 1 miliarda osób do 2030 roku. Aż tylu pracowników z nowymi umiejętnościami już niedługo będzie potrzebować światowa gospodarka. Wśród najbardziej pożądanych kompetencji eksperci WEF wymieniają m.in. inteligencję emocjonalną, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, czy zdolność uczenia siebie i innych, czyli te, które przypisywane są najczęściej kobietom.
Kierunek ten potwierdzają dane rynkowe. Z opublikowanego przez Microsoft Indeksu Cyfrowej Przyszłości Microsoft (Digital Futures Index) wynika, że państwa, w których gospodarkę cyfrową budują kobiety, są na czele wyścigu konkurencyjności. Również jakość życia jest najwyższa tam, gdzie kobiety posiadają bardziej zaawansowane umiejętności cyfrowe. Widać to szczególnie w krajach skandynawskich, Finlandii i Holandii, gdzie — według indeksu DFI — żyje się najlepiej. To właśnie one są liderami pod względem liczby zaawansowanych cyfrowo kobiet oraz ich udziału wśród specjalistów IT.
Wiedza, która buduje mosty
W odpowiedzi na lukę kompetencyjną w zakresie ekspertów technologicznych pomaga ekosystem partnerów Microsoft, których dostępność na polskim rynku umożliwia klientom budowanie cyfrowej odporności w trudnych i niepewnych czasach. Należy do nich Avanade, który jest wyłącznym partnerem strategicznym emPower Women. Avanade współtworzy program merytoryczny przedsięwzięcia, koordynuje jego rozwój oraz zapewnia uczestniczkom warsztatów pełny mentoring i coaching.