Huawei przedstawił warszawskim uczniom klas VII – VIII tajniki pracy w branży technologicznej, w ramach projektu „Sięgnij po więcej” UMS Warszawy
40 uczniów warszawskich szkół podstawowych odwiedziło siedzibę Huawei, gdzie eksperci firmy przedstawili im warunki i możliwości pracy w branży technologicznej. Spotkanie zawodoznawcze odbyło się we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji w ramach projektu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy pt.: „Sięgnij po więcej”.
Wybrać liceum czy technikum? Na jaki kierunek studiów się potem będę mógł wybrać? Czy warto wcześniej zacząć pracę? Czy posiadam odpowiednie umiejętności? To tylko kilka z wielu pytań, które krążą w głowach młodych ludzi w kontekście i przyszłości zawodowej. Wiele odpowiedzi daje program „Sięgnij po więcej”, zorganizowany przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy w Partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim oraz partnerami branżowymi m.in. KIGEIT. Skierowany jest on do uczniów klas VII – VIII warszawskich szkół podstawowych. Celem projektu jest wsparcie w zakresie przygotowania uczniów warszawskich szkół podstawowych do świadomego wyboru drogi zawodowej. Poprzez udział w wizytach w rzeczywistych warunkach funkcjonowania zakładu pracy, młodzież może poznać ekspertów z różnych branż i dowiedzieć się o różnych ścieżkach kariery, a także zadawać wiele pytań dotyczących np. potrzebnych kompetencji czy konkretnych oczekiwań pracodawców.
Podczas spotkania w siedzibie Huawei warszawscy 8-klasiści mieli okazję zapoznać się m.in. z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem strategii i komunikacji Huawei Polska, który przybliżył im działalność firmy w kraju i Europie. Jego prezentacja pokazała młodym ludziom, że firmy technologiczne mogą oferować wiele ścieżek kariery, nie tylko związanym z pracą inżyniera przy projektach dot. rozwoju 5G, centrów danych, sztucznej inteligencji czy telefonii komórkowej. W firmie jest miejsce dla specjalistów w zakresie HR, marketingu, zielonych technologii, CSR i ESG.
Alicja Tatarczuk, menadżerka ds. CSR obaliła z kolei jeden z głównych mitów i stereotypów związanych z branża ICT, pokazując liczne możliwości rozwoju dla kobiet, obejmujące zarówno ścieżki kariery technicznej, programistycznej czy biznesowej. Aleksander Jakubczak, ekspert ds. rozwiązań 5G oraz Tomasz Kostruski, HR Manager w Huawei Polska przedstawili z kolei konkretne kroki, jakie młodzi ludzie w zakresie swojej edukacji powinni podjąć, by móc starać się o zatrudnienie w firmie technologicznej takiej jak np. Huawei.
W świecie dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych a przede wszystkim technologicznych nieustannie pojawiają się nowe zawody i ścieżki kariery. W tej mnogości możliwości można niekiedy się pogubić i często bywa, że młodzi podejmują swoje decyzje zawodowe pod wpływem impulsu, oczekiwań rodzinnych czy nacisku rówieśników. Młodzi ludzie powinni w tym zakresie mieć możliwość zderzenia swoich potrzeb, aspiracji, czy zdolności z faktycznymi realiami rynku pracy. Takie podejście przyniesie korzyści zarówno im, jak pracodawcom, którzy będą mogli w przyszłości zatrudnić w pełni świadomych specjalistów. Cieszę się, że zostaliśmy częścią inicjatywy „Sięgnij po więcej” i dać jakaś inspirację młodym warszawiakom oraz warszawiankom. Duży nacisk kładziemy na zachęcenie zwłaszcza młodych kobiet do edukacji na kierunkach ścisłych i kariery w branży technologicznej. Dlatego mamy satysfakcję, że tak wiele nastolatek wykazuje zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Zawsze chętnie wspieramy inicjatywy edukacyjne, bowiem przyszłość młodych ludzi jest też przyszłością naszego kraju – podkreślił Ryszard Hordyński.
Zaangażowanie w rozwój polskiej nauki od dawna jest bliskie Huawei. Globalnie w samym tylko w 2021 roku Huawei zainwestował ponad 375 mln USD we partnerstwa z uniwersytetami, współpracując z ponad 300 szkołami wyższymi i ponad 900 instytucjami badawczymi na całym świecie. W Polsce Huawei podpisał niedawno umowę z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej, aby zapewnić studentom więcej praktycznych kursów, ciekawych konferencji i aktualnych planów studiów. Wśród uczelni, z którymi aktualnie współpracuje Huawei można wymienić także Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Warszawską czy też Akademię Leona Koźmińskiego. Firma we współpracy z uczelniami organizuje w Polsce liczne inicjatywy wspierające proces edukacji, np. „ICT Academy”, a od 9 lat sukcesywnie realizuje flagowy program „Seeds For The Future”, skierowany do najbardziej utalentowanych studentek i studentów polskich uczelni.