CES 2023: ASUS wprowadza nowe monitory ROG, TUF-Gaming oraz przenośnie ZenScreen.

Na targach CES ASUS zaprezentował cztery monitory do gier ROG, dwa nowe modele z rodziny TUF Gaming i dwa nowe monitory przenośne ZenScreen.

ASUS radzi sobie na rynku monitorów całkiem nieźle. Tajwańska firma wykorzystuje swój wizerunek mocnej siły w gamingu, co widać w nowych premierach na CES 2023, bowiem to właśnie do graczy, są skierowana jest większość najnowszych monitorów ASUSA.

Monitory ROG na CES 2023

ASUS ROG Swift Pro PG248QP ma 24-calową panel Full HD (1920 x 1080) i obsługuje technologię Nvidia G-Sync oraz Nvidia Reflex Analyzer. Niestety Asus nie podał żadnych informacji na temat natywnej częstotliwości odświeżania panelu ani innych istotnych specyfikacji. Na to najwidoczniej musimy zaczekać.

Swift Pro PG248QP ma interesującą cechę konstrukcyjną; tak zwane „chowane pazury” dla podstawy monitora, które mogą obracać się do wewnątrz lub na zewnątrz w zależności od preferencji użytkownika. Według producenta, obrotowa podstawa „zwalnia miejsce na biurku dla graczy, którzy wolą mieć klawiaturę i mysz bliżej monitora”.

Dla tych, którzy wolą większy wyświetlacz ASUS zaprezentował także monitor ROG Strix XG49WCR. Ten 49-calowy model ma rozdzielczość 5120 x 1440 z natywną częstotliwością odświeżania 165 Hz. Ponadto ROG Strix XG49WCR obsługuje AMD FreeSync Premium po wyjęciu z pudełka i może osiągnąć 125 procent przestrzeni kolorów sRGB. W tym potężnym monitorze znajdziemy wszechstronny układ portów, w tym DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, koncentrator USB, port Ethernet, inteligentny przełącznik KVM i 65-watowe zasilanie przez USB-C do ładowania podłączonego laptopa lub innych urządzeń peryferyjnych.

49 cali to dużo. Dla tych, którzy chcą wysokiej jakości, ale nie potrzebują monitora, który przytłacza wielkością telewizory sprzed kilku lat, ASUS miał na CES także coś interesującego. Model ROG Swift PG32UQXR pojawia się jako pierwszy monitor marki ROG obsługujący interfejs DisplayPort 2.1 (obsługuje również HDMI 2.1). 32-calowy monitor ma podświetlenie mini LED dla lepszego kontrastu i panel o rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z częstotliwością odświeżania 160 Hz. Asus twierdzi, że podświetlenie FALD obejmuje 576 niezależnych stref, może osiągnąć maksymalną jasność 1000 nitów i osiąga 95 procent gamy kolorów DCI-P3.

Schodząc do mniejszych rozmiarów, ASUS zaprezentował także ROG Swift OLED PG27AQDM, który jest 27-calowym monitorem wyposażonym w panel OLED WQHD (2560 x 1440) z czasem reakcji 0,03 ms i imponującą częstotliwością odświeżania 240 Hz.

Asus przywiązuje dużą wagę do tego, jak zoptymalizował chłodzenie w monitorze za pomocą starannie zaprojektowanych radiatorów i otworów wentylacyjnych, aby wydłużyć żywotność panelu OLED, co jest dobrą wiadomością dla klientów, którzy planują zachować go na dłuższą metę. Asus twierdzi, że ROG Swift OLED PG27AQDM pokrywa 99 procent przestrzeni kolorów DCI-P3 i osiąga szczytową jasność 1000 nitów.

TUF Gaming

Nowości pokazane przez ASUS na CEs 2023 nie obejmowały jedynie linii ROG, ale także TUF. Pierwszą z nich jest monitor TUF Gaming VG32UQA1A, który ma 31,5-calowy panel o rozdzielczości 4K (3840 x 2160) i interfejs HDMI 2.1 oraz DisplayPort 1.4. Ponieważ ten panel jest przeznaczony dla graczy, ma natywną częstotliwość odświeżania 144 Hz, ale można ją zwiększyć do 160 Hz za pomocą funkcji przetaktowywania w OSD. Ponadto Asus twierdzi, że czas reakcji TUF Gaming VG32UQA1A wynosi zaledwie 1 ms i obsługuje technologie AMD FreeSync Premium i Asus Extreme Low Motion Blur.

Druga z nowości to TUF Gaming VG27AQML1A, który ma 27-calowy panel QHD typu IPS. Zdaniem producenta, zastosowany panel ma czas reakcji 1 ms, obsługę AMD FreeSync Premium, zgodność z DisplayHDR 400 i obejmuje 99 procent gamy kolorów sRGB. Monitor obsługuje HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4, a także posiada wbudowany koncentrator USB.

ZenScreen na CES 2023

ASUS wprowadza także dwa nowe monitory mobilne: ZenScreen MB16QHG i ZenScreen MB17AHG. Podczas gdy większość przenośnych monitorów ma częstotliwość odświeżania 60 Hz, 16-calowy ZenScreen MB16QHG podwaja tę specyfikację do 120 Hz. Ponadto pokrywa 100 procent gamy kolorów DCI-P3 i jest zgodny ze specyfikacją DisplayHDR 400.

ZenScreen MB16QHG obsługuje DisplayPort Alt-Mode przez USB-C i HDMI do podłączenia do laptopa lub komputera stacjonarnego. Przenośny monitor ma wbudowaną podstawkę o zmiennym kącie i zintegrowaną funkcję automatycznego obracania, umożliwiającą przeglądanie treści w trybie portretowym. Dostępny jest również uchwyt do statywu dla tych, którzy chcą używać ZenScreen MB16QHG w terenie (np. fotografów).

Wreszcie, ZenScreen MB17AHG zwiększa rozmiar ekranu do 17 cali, ale zmniejsza rozdzielczość do FHD (1920 x 1080). Ten kompromis w zakresie rozdzielczości pozwala w zamian na zwiększenie częstotliwości odświeżania do 144 Hz przy jednoczesnym zastosowaniu technologii adaptacyjnej synchronizacji FreeSync Premium. Podobnie jak jego nieco mniejsze rodzeństwo, ZenScreen MB17AHG posiada zintegrowaną podstawę w kształcie litery L z wieloma pozycjami pochylenia, automatycznym obracaniem ekranu w trybie portretowym oraz wbudowanym gniazdem statywu. Ponadto łączność USB-C i HDMI powinna zapewnić mobilnym wojownikom wszystkie opcje łączności potrzebne do zwiększenia produktywności w biurze lub w podróży.