Chiny chcą rozwijać lokalny sektor bezpieczeństwa informatycznego o 30 procent rocznie, do 22 miliardów dolarów w 2025 roku

Rząd Chin oświadczył, że krajowy sektor bezpieczeństwa informacji musi się szybko rozwijać.

W zeszłym tygodniu wydano dokument o chwytliwym tytule ” Wytyczne dla szesnastu departamentów, w tym Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, dotyczące promowania rozwoju branży bezpieczeństwa danych”, w którym określono ambitny program mający na celu zwiększenie skali branży przy 30-procentowej rocznej stopie wzrostu, tak aby do 2025 r. osiągnęła ona 22 mld dolarów rocznego przychodu.

Aby osiągnąć ten cel, Chiny zbudują pięć laboratoriów bezpieczeństwa, od trzech do pięciu krajowych parków przemysłowych zajmujących się bezpieczeństwem danych, dziesięć zaawansowanych obszarów do demonstracji innowacyjnych zastosowań oraz „stworzą szereg przewodnich i szkieletowych przedsiębiorstw o międzynarodowej konkurencyjności,”

Plan wzywa również do opracowania większej liczby produktów cyberbezpieczeństwa oraz poprawy bezpieczeństwa istniejących już produktów. Chiny chcą, aby AI i blockchain były stosowane w odpowiednich przypadkach. O tych pracach będzie informował krajowy system testowania i oceny bezpieczeństwa danych.

Pekin ma nadzieję na zaspokojenie popytu wewnętrznego i stworzenie produktów z potencjałem do przyciągnięcia globalnych nabywców. Biorąc pod uwagę, że wiele narodów już nie ufa chińskiemu sprzętowi ze względu na ryzyko bezpieczeństwa. To prezentowany plan ma niskie szanse na powodzenie.

Co ciekawe, dokument wspomina również o promowaniu ” spójności standardów i wzajemnego uznawania wyników certyfikacji” oraz o planie „Zachęcania chińskich uczonych i przedsiębiorców w dziedzinie bezpieczeństwa danych do aktywnego uczestnictwa w pracach odpowiednich organizacji międzynarodowych.”

Chiny w przeszłości starały się tworzyć standardy, które odzwierciedlają ich wizję internetu — wizję, w której internet jest łatwiejszy do kontrolowania. Wszelkie próby Państwa Środka wprowadzenia podobnego podejścia do sektora bezpieczeństwa informacji prawdopodobnie spotkają się z oporem na różnych forach międzynarodowych. Jednak udział Chin na poziomie technicznym będzie prawdopodobnie mile widziany. Chińskie organizacje w ostatnich latach udowodniły, że są wyjątkowo sprawnymi łowcami błędów.