Nowy superkomputer o mocy obliczeniowej 5 petaflopów uruchomiony w regionie CEE. Maszyna ma nietypowego patrona.

Na Węgrzech ruszył superkomputer o nazwie Komondor. Koszt maszyny to około 12,8 miliona dolarów. Komondor to system komputerowy o łącznej mocy 5 petaflopów. Jego nazwa może być myląca, bo nie chodzi o dowódcę, czy komandora (który jest stopniem oficerskim w marynarce, a więc rzeczy dość obcej Węgrom).

Nowa maszyna HPC została nazwana na cześć… charakterystycznej, węgierskiej rasy psa pasterskiego. Komputer został uruchomiony w zeszłym tygodniu w nazwany na cześć rodzimego owczarka Komondor, został oficjalnie zainaugurowany w zeszłym tygodniu w Debreczynie, drugim co do wielkości mieście na Węgrzech.

Komondor znajduje się w centrum Rządowej Agencji Rozwoju Informatyki (KIFU) na kampusie Uniwersytetu w Debreczynie i kosztowała 4,7 miliarda forintów (12,8 miliona dolarów). Komondor ma moc 5 petaflopów i prędkość dostępu na poziomie około 100 Gb/s i bazuje na systemie Cray EX, podobnym do superkomputera Frontier.

 

 

Instalacja i testy systemu rozpoczęły się we wrześniu 2022 r. Około 80 proc. mocy zapewni podsystem GPU, ale system posiada również silny podsystem oparty na CPU, a także dedykowany podsystem do sztucznej inteligencji i analizy danych. Sekcja GPU będzie zawierać 50 bloków, każdy z 64-rdzeniowym AMD Epyc 7763 i czterema procesorami graficznymi Nvidia A100, co daje łączną wydajność 4 petaflopsów. Sekcja CPU będzie miała 140 bloków z dwoma 64-rdzeniowymi procesorami AMD Epyc 7763, co daje łączną wydajność 0,7 petaflopsa.

Pozostała moc będzie generowana na potrzeby AI (dwa HPE Apollo 6500 Gen10 plus, każdy z dwoma 64-rdzeniowymi procesorami graficznymi AMD EPYC 7763 i ośmioma procesorami graficznymi Nvidia A100) oraz partycje Big Data (jeden węzeł SMP/NUMA z 12 18-rdzeniowymi procesorami Intel Procesor Xeon Gold 6254.Superkomputer ma również 10 petabajtów pamięci, a ciepło generowane przez HPC zostanie wykorzystane do ogrzewania pobliskiego basenu miejskiego.

Według informacji przekazanych przez KIFU, Komondor będzie potrzebował tylko około 300 kW mocy. Około trzech czwartych zasobów obliczeniowych superkomputera będzie dostępne dla naukowców w całym kraju, a reszta będzie dostępna dla firm.

 

„Rezultatem procesu rozwoju trwającego ponad 2 lata jest to, że dziś możemy przekazać użytkownikom Komondor. Dzięki temu komputerowi, który ma również wyjątkową wydajność na poziomie regionalnym, możemy przeprowadzać dogłębne badania, takie jak rozpoznawanie mowy i twarzy , badania klimatu, telekomunikacja, zarządzanie ruchem, energetyka, optymalizacja produkcji, badania nad lekami czy medycyna precyzyjna. Tradycyjne komputery się do tego nie nadają” – powiedział dr Endre Spaller, prezes Rządowej Agencji Rozwoju Technologii Informatycznych.

 

System zajmuje 199. miejsce na najnowszej liście Top500.

 

Hewlett Packard Enterprise podczas Kongresu Partnerów HPE 2023 pod hasłem „The Team – czyli wspólna droga do zwycięstwa” nagrodziło najlepszych partnerów biznesowych.