Poszkodowanym żołnierzom ukraińskim zapewniono najnowocześniejsze, drukowane w 3D bioniczne ręce

Specjalizująca się w druku 3D firma Open Bionics dostarczyła bioniczne ramiona do ośrodka w Niemczech, w którym leczą się ranni ukraińscy żołnierze po minach przeciwpiechotnych. 

Ramię Hero Arm, sterowane za pomocą czujników umieszczonych w przedramieniu, posiada ruchomy kciuk i palce, które umożliwiają użytkownikom chwytanie przedmiotów w sposób bardziej efektywny niż pozwalają na to tradycyjne protezy. Niedawno wyposażony w urządzenie Open Bionics, Vitalii Ivashchuk, jeden z leczonych, powiedział, że już ma „bardzo fajne czucie” z nim i wyraził wdzięczność za jego codzienną funkcjonalność.

„Nie potrafię tego opisać. Cieszę się, że mam taką możliwość otrzymania tak funkcjonalnej protezy” – powiedział Ivashchuk portalowi forces.net. „Nawet nie miałem na to nadziei. Kiedy zastosowano elektrody i miałem możliwość przetestowania tej protezy, po prostu cieszyłem się. Byłem zadowolony, delikatnie mówiąc”.

Odkąd Joel Gibbard założył Open Bionics wraz z Samanthą Payne w 2014 r., działania firmy w zakresie protetycznego druku 3D szły od początku do końca pełną parą. Firma z Bristolu, która wcześniej została doceniona takimi laurami jak James Dyson Engineering Award, zawdzięcza wiele ze swojego sukcesu swojemu ramieniu Hero Arm.

Zaprojektowane jako solidne i intuicyjne w użyciu, ramię Hero jest reklamowane jako „najbardziej przystępne na świecie ramię protetyczne z wielopunktowym chwytem” i ” budującą estetyką”. Zaprojektowane i wyprodukowane w Wielkiej Brytanii, lekkie, niedrogie i konfigurowalne protezy mioelektryczne, są obecnie dostępne dla dorosłych i dzieci po amputacjach w ponad 800 miejscach na całym świecie.

Zespół Open Bionics i ukraińscy żołnierze z wydrukowanym w 3D Hero Arm. Zdjęcie: Superhumans Center.

Głównym motorem atrakcyjności Hero Arm była jego akceptacja w kręgach medycznych, a Open Bionics wzięło udział w badaniach klinicznych w 2017 roku, które stworzyły podstawy do tego. W latach późniejszych firma opierała się również na inicjatywach zwiększających popularność, takich jak wprowadzenie na rynek oficjalnego bionicznego ramienia Metal Gear Solid, jednocześnie rozwijając się w kierunku nowych zastosowań.

Na przykład w 2020 r. weteran brytyjskiej armii, który stracił część ramienia w Afganistanie, stał się pierwszym, który otrzymał drukowane w 3D ramię Hero Arm w ramach NHS. Zamontowana w ramach próby klinicznej, ustanowionej w celu oceny możliwości szerszego oferowania sztucznych kończyn, proteza przywróciła mu możliwość korzystania z dłoni, po tym, jak stracił część ramienia w wyniku wybuchu moździerza w 2008 r.

W tym czasie, żołnierz Darren 'Daz’ Fuller, powiedział, że to „fantastyczne być pierwszym weteranem, który otrzymał Hero Arm”, ale miał nadzieję, że będzie pierwszym z wielu. Wraz z wiadomością o najnowszej inicjatywie Open Bionics, wydaje się, że Daz może teraz spełnić swoje życzenie.