Francuski startup PASQAL zajmujący się komputerami kwantowymi pozyskuje 100 mln euro
Paryski startup PASQAL zajmujący się komputerami kwantowymi poinformował we wtorek, że pozyskał 100 milionów euro i zamierza do przyszłego roku zapewnić znaczne korzyści biznesowe w porównaniu z klasycznymi komputerami, wykorzystując świeże fundusze.
Inwestycja jest największą prywatną rundą finansowania dla startupu zajmującego się komputerami kwantowymi w Europie, według Georgesa-Oliviera Reymonda, dyrektora generalnego i współzałożyciela PASQAL. Pojawia się ona w momencie, gdy załamanie cen akcji trzech notowanych na giełdzie w Nowym Jorku producentów komputerów kwantowych, IonQ Inc, Rigetti Computing , i D-wave Quantum sprawiło, że finansowanie sektora stało się wyzwaniem.
„Ponieważ inne firmy będą prawdopodobnie zmagać się ze znalezieniem gotówki i tak dalej, może to dobra okazja dla nas, aby wziąć talenty, które są dostępne”, Reymond powiedział agencji Reuters, dodając, że PASQAL planuje podwoić zatrudnienie do około 200 osób w tym roku.
PASQAL niedawno sprzedał dwa komputery kwantowe do Francji i Niemiec dla centrów obliczeniowych o wysokiej wydajności, a Alain Aspect, jeden z założycieli PASQAL, zdobył 2022 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za eksperymenty w mechanice kwantowej, które położyły podwaliny pod obliczenia kwantowe.
Naukowcy oczekują, że komputery kwantowe mogą pewnego dnia dokonać pewnych obliczeń miliony razy szybciej niż najszybsze obecnie superkomputery. Na razie Reymond powiedział, że komputer kwantowy firmy był w stanie rozwiązać złożone problemy optymalizacji finansowej równie dokładnie, jak klasyczne komputery i ma nadzieję, że wkrótce pokaże przewagę.
„Kiedy wydamy następną generację urządzeń z setkami qubitów, miejmy nadzieję, że 1000, pokazując prawdziwą przewagę kwantową z tej technologii, to będzie punkt zwrotny w przychodach” -powiedział CEO
Liczba qubitów, czyli bitów kwantowych, jest wskaźnikiem mocy komputera kwantowego. Najnowszy komputer firmy PASQAL ma 350 qubitów.
Runda finansowania została poprowadzona przez nowego inwestora Temasek, państwową firmę inwestycyjną z Singapuru. Inni nowi inwestorzy to Fundusz Europejskiej Rady Innowacji (EIC), Saudi Aramco Wa’ed Ventures i Bpifrance.