Huawei zbada wpływ turystyki na bioróżnorodność, po Puszczy Białowieskiej, pora na Barcelonę
Huawei i Międzynarodowy Związek na rzecz Ochrony Przyrody (IUCN) wybrali Park Narodowy Sant Llorenç del Munt i l’Obac w prowincji Barcelona na miejsce nowego projektu Tech4Nature. Jego celem jest badanie wpływu turystyki na ekosystem parku, zwłaszcza populacji orła przedniego. To kolejna tego typu inicjatywa wdrożona w Europie w ostatnich miesiącach. W Polsce, Huawei wykorzystuje od niedawna system monitoringu akustycznego w Puszczy Białowieskiej, aby badać wpływ zmian klimatu na lokalną bioróżnorodność.
We współpracy z Huawei i IUCN będziemy mogli dokonać istotnego przełomu w zakresie ochrony przyrody poprzez wprowadzenie nowych technologii cyfrowych. Projekt pozwoli nam na gromadzenie i analizę większej ilości danych niezbędnych do zarządzania parkiem. Ponadto będziemy mogli zapoznać społeczeństwo bliżej z tematami związanymi z ochroną lokalnej bioróżnorodności, ponieważ planowane są filmy i inne materiały edukacyjne na bazie zebranych informacji – powiedział Ángel Miño, dyrektor Parku Narodowego pod nadzorem Rady Okręgu Barcelona.
System będzie się składać z kamer, odbiorników GPS i zautomatyzowanej platformy chmurowej, dzięki czemu możliwa będzie obserwacja zachowania orła przedniego. Zebrane dane będą wysyłane do analizy przez sztuczną inteligencję, co pozwoli określić czynniki zakłócające zachowania reprodukcyjne, a także pomoże w sprawnym podejmowaniu działań z zakresu ochrony przyrody i reagowaniu na potencjalne ryzyka środowiskowe.
Współpraca między instytucjami publicznymi a sektorem prywatnym jest coraz bardziej konieczna, aby osiągnąć pełny sukces w obliczu różnorodnych i złożonych wyzwań środowiskowych. Mamy okazję skorzystać z innowacji technologicznych i włączyć je ochrony naszych ekosystemów. Ten projekt wprost pokazuje, że współpraca jest drogą do powstrzymania procesu utraty bioróżnorodności – dodał Antonio Troya, dyrektor IUCN Centre for Mediterranean Cooperation.
Puszcza Białowieska to jeden z ostatnich w Europie lasów naturalnych oraz jedno za najistotniejszych centrów bioróżnorodności w naszym regionie. Dzięki technologiom opracowanym wspólnie z naszymi partnerami możliwe stanie się zaprojektowanie nowych, skutecznych i precyzyjnych działań ochronnych rzadkich gatunków, które występują na terenie puszczy. Jesteśmy dumni, że po realizacji projektów m.in. na Kostaryce, Filipinach, Grecji i Austrii ten innowacyjny program możemy realizować w Polsce, w okolicach Białowieży, a od niedawna także w Hiszpanii, przyczyniając się do ochrony dziedzictwa naturalnego całej Europy – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.
Kongres HPE 2023 – Zwycięstwo w aż 3 kategoriach komentuje Robert Fręchowicz, wiceprezes Betacom SA