Niespodziewane zwroty w rozwoju technologii – Eksperci Cisco wskazują na cztery istotne elementy, które zmienią biznes jeszcze w tym roku

Przewidywanie przyszłości z roku na rok jest coraz trudniejsze, szczególnie w technologii i biznesie. Przykład mogą stanowić ostatnie lata, kiedy dynamiczne zmiany, także te związane z technologią, wywróciły do góry nogami naszą codzienność – zarówno w domu jak i w pracy. Eksperci Cisco wskazują na cztery istotne elementy, na które powinien przygotować się biznes w najbliższych miesiącach.

 

Nowa era walki ze złośliwym oprogramowaniem: od wykrywania do przewidywania

Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w swoich działaniach. Dzięki szybko rozwijającym się zestawom narzędzi wykorzystywanych przez różne grupy, w tym m.in. modułowemu złośliwemu oprogramowaniu, obniża się poziom umiejętności wymagany do przeprowadzenia ataku. Wiele podmiotów odpowiedzialnych za zagrożenia skupia się też na pracownikach, a nie na systemach. Taktyka ta ma na celu zmanipulowanie ludzi, aby nieświadomie pozwolili atakującym obejść skuteczne zabezpieczenia, takie jak np. uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

Zdaniem ekspertów Cisco w 2023 roku wyjdziemy poza erę prostego wykrywania szkodliwego kodu. Następna ewolucja bezpieczeństwa polega na wykrywaniu anomalii i wzorców zachowań a w efekcie przewidywania zagrożeń czy ataków zanim one nastąpią. Postępy w rozwoju technologii AI i uczeniu maszynowym mogą to umożliwić, a inteligentne organizacje powinny wyprzedzić ten trend, stosując dostępne technologie maksymalnie wcześnie.

 

HR czynnikiem motywującym inwestycje w technologię

Praca hybrydowa zmieniła dynamikę naszej codzienności. Dotyczy to również wzorców zakupowych w organizacjach. Działy HR tradycyjnie skupiają się na oprogramowaniu związanym z pracą, takim jak np. Workday. Okazało się, że możliwość działania spoza biura jest istotna w zakresie produktywności i satysfakcji pracowników, dlatego działy kadr muszą mocniej angażować się w kwestie doboru odpowiedniej technologii i oprogramowania. Wpływ ten jest na tyle widoczny, że w wielu przypadkach działy Human Resources wpływają na podejmowane w firmach decyzje odnośnie do zakupu sprzętu i oprogramowania. W 2023 roku należy się spodziewać, że technologia będzie miała coraz większy wpływ na kulturę i doświadczenie pracowników, a dział kadr będzie poszerzał swoją wiedzę i wpływ na wszelkiego rodzaju inwestycje na tym polu.

 

Wybór wygra z przymusem w miejscu pracy

Kolejną zmianą, którą wnosi praca hybrydowa jest odejście od sztywnych ram biurowych i utartych harmonogramów pracy. Niektóre organizacje mogą zdecydować się na forsowanie oczekiwań dotyczących miejsca wykonywania pracy w 2023 roku, ale zdaniem ekspertów Cisco jest to nierówna batalia, którą najprawdopodobniej przegrają. Inteligentne firmy stworzą elastyczne, bezpieczne i hybrydowe środowisko pracy – takie, które ludzie będą chcieli odwiedzać, ale tylko wtedy, gdy sami się na to zdecydują lub gdy będzie tego wymagała praca. Takie organizacje wygrają w kwestii przyciągania talentów, sprawności operacyjnej, zrównoważonego rozwoju i satysfakcji pracowników.

 

Rozwój AI mnoży technologiczne i etyczne dylematy

Pomimo obietnic rodem z filmów science-fiction, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe dość mocno utknęły w stosunkowo rutynowych (ale pomocnych) zadaniach. Ostatnio jednak pojawiło się kilka interesujących rozwiązań. Jednym z przykładów jest DALL-E, z jego zdolnością do tworzenia wyrafinowanych obrazów na podstawie słownego opisu.

Eksperci Cisco przewidują, że w 2023 roku bez wątpienia pojawi się jeszcze więcej prawdziwie rewolucyjnych przypadków użycia AI. Silniki sztucznej inteligencji będą pisały kod, wspomogą artystów w tworzeniu kreatywnych treści, wykryją anomalie behawioralne, aby zapobiegać atakom na krytyczne infrastruktury, napędzą zaawansowaną robotykę itd.

Jednak kolejny poziom wykorzystania AI i mnożące się scenariusze zastosowania, które z niego wynikają, będą miały ogromne konsekwencje w 2023 roku i później – zarówno na dobre, jak i złe. Będzie to związane z tym, jak AI będzie przejmować rolę podejmowania coraz ważniejszych decyzji, które będą wpływać na nasze życie na niezliczone sposoby – kto dostanie pracę, kto dostanie kredyt itp. AI może również umożliwić coraz bardziej zaawansowane oszustwa, kradzieże tożsamości, fałszywe filmy w technologii deep fake itp. Pomimo ogromnie pozytywnego wpływu, jaki może mieć na nasze życie sztuczna inteligencja, bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby branża zapewniła odpowiedzialne, etyczne zastosowanie AI oraz zadbała o jasne wytyczne, nawet jeśli oznacza to ograniczenia w niektórych sektorach.

 

Microsoft wspólnie z firmą Intel podczas uroczystej gali Channel Connect 2022, nagrodzili najlepsze firmy partnerskie.