Do sieci trafiają pierwsze przecieki dotyczące architektury AMD Zen 5
Architektura procesorów Zen 4 firmy AMD zrobiła już wrażenie przy okazji premiery procesorów AMD EPYC Genoa i Ryzen 7000, oferując użytkownikom ogromne korzyści w zakresie częstotliwości taktowania w stosunku do poprzednich architektur AMD, a także nowe funkcje, takie jak wsparcie dla AVX-512 i znaczący wzrost IPC. Teraz oczy zwrócone są na Zen 5, a wczesne przecieki sugerują, że możemy spodziewać się czegoś wielkiego po procesorach AMD następnej generacji.
AMD potwierdziło już, że Zen 5 pojawi się w 2024 roku i że będzie to „nowa mikroarchitektura”, która cechować się będzie „zwiększoną wydajnością i efektywnością”, „przeprocesowanym front-endem i szerokim zastosowaniem” oraz „zintegrowanymi optymalizacjami AI i uczenia maszynowego”. Duże zmiany nadchodzą wraz z rdzeniami CPU Zen 5 firmy AMD, a Red Gaming Tech opublikował kilka wczesnych informacji, które otrzymał w odniesieniu do tych nowych rdzeni CPU. Niektóre z udostępnionych informacji przedstawiają to, co AMD już zapowiedziało odnośnie Zen 5. YouTuber twierdzi, że Zen 5 posiada rozszerzone dekodery, które mogą lepiej wykorzystać jednostki egzekucyjne AMD. Jest to obszar słabości rdzeni CPU Zen 4, a AMD już potwierdziło zmiany w tych obszarach nowych procesorów Zen 5.
Red Gaming Tech stwierdził, że rdzenie procesorów AMD Zen 5 powinny umożliwić 22-30% wzrost wydajności jednowątkowej, choć w tej chwili nie jest jasne, ile z tego wzrostu wydajności pochodzi z poprawy prędkości zegara, a ile ze zmian w architekturze. 22-30% wzrost wydajności jednowątkowej w stosunku do Zen 4 jest ogromny, szczególnie biorąc pod uwagę wysoki poziom wydajności, który Zen 4 już oferuje.
W Zen 5, AMD ma wprowadzić duże zmiany w strukturze pamięci podręcznej procesora. Pamięć podręczna L1 ma być większa, a pamięć podręczna L2 ma zostać ujednolicona w ramach CCX procesora, co pozwoli na współdzielenie pamięci podręcznej L2 nawet przez osiem rdzeni procesora. Ta zmiana da poszczególnym rdzeniom CPU dostęp do większej pamięci podręcznej L2 i wyeliminuje potrzebę umieszczania danych w kilku zestawach pamięci podręcznej L2, efektywnie zwiększając pojemność użytkową pamięci podręcznej. Nieco bardziej niepewna jest sytuacja w przypadku pamięci podręcznej L3, zwłaszcza w odniesieniu do APU Zen 5 firmy AMD.
Wszystkie generacje procesorów Zen firmy AMD zawierały zmiany w zakresie pamięci podręcznej, przy czym Zen+ zmniejszał latencję, Zen 2 zwiększał rozmiary pamięci podręcznej L3, Zen 3 ujednolicał pamięć podręczną L3 poprzez stworzenie 8-rdzeniowej konstrukcji CCX dla Zen 3 zamiast podwójnej 4-rdzeniowej CCX dla Zen 2, a Zen 4 zwiększał rozmiary pamięci podręcznej L2 firmy AMD. Dodajmy do tego technologię 3D V-Cache i łatwo zauważyć, że zmiany i innowacje w zakresie pamięci podręcznej są częścią DNA AMD w układach Zen/Ryzen.