Firmy chętnie wykorzystują więcej niż jedną chmurę – wynika z najnowszych badań rynku.
98% firm korzysta lub planuje korzystać z co najmniej dwóch dostawców infrastruktury chmurowej, a 31% współpracuje z czterema lub więcej. Firmy wybierają strategię multicloud ze względu na korzyści, jakie oferuje ona dla szeregu wymagań biznesowych i operacyjnych, takich jak elastyczność biznesowa czy dostęp do najlepszych technologii.
W ostatnich latach chmura stała się praktycznie synonimem technologii obliczeniowej. Pandemia COVID-19 znacznie zwiększyła zainteresowanie technologią chmurową i inwestycje w nią, a ponieważ organizacje stanęły przed nowymi wyzwaniami, przyjęły strategie oparte na wielu chmurach, aby osiągnąć elastyczność i skalowalność, których potrzebowały, aby stawić czoła nowym realiom. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez 451 Research na zlecenie Oracle Cloud Infrastructure, multicloud to nowa rzeczywistość w technologii biznesowej.
„W przypadku chmury nie istnieje już mentalność „jednego okienka”. Zamiast tego wielochmurowe środowisko technologiczne jest rzeczywistością korporacyjnych środowisk technologicznych, ponieważ organizacje starają się osiągnąć odpowiednią kombinację rozwiązań i możliwości, aby skutecznie działać” — powiedziała Melanie Posey, dyrektor ds. badań, Cloud and Managed Services Transformation w 451 Research – „Firmy wybierają ten model ze względu na korzyści, jakie oferuje w zakresie szeregu wymagań biznesowych i operacyjnych, takich jak elastyczność biznesowa lub dostęp do najlepszych technologii”.
Według badania, 98% ankietowanych firm korzysta lub planuje korzystać z co najmniej dwóch dostawców infrastruktury chmurowej, a 31% współpracuje z czterema lub więcej. 96% stwierdziło, że korzysta lub planuje korzystać z co najmniej dwóch dostawców aplikacji w chmurze (SaaS), a 45% korzysta z aplikacji w chmurze od pięciu lub więcej dostawców.
Ta strategia umożliwia działom IT zaspokojenie specyficznych potrzeb technologicznych różnych zespołów w ich organizacji. Dwa główne czynniki decydujące o przyjęciu strategii multicloud w firmach to suwerenność danych (41%) i optymalizacja kosztów (40%). Inne czynniki sprzyjające wdrażaniu strategii multicloud to elastyczność biznesowa i innowacyjność (30%), możliwość posiadania najlepszych usług i aplikacji w chmurze do każdego zastosowania (25%) oraz obawy związane z zależnością od dostawców w chmurze (25%).
Strategie multi-cloud dają firmom większą kontrolę nad tym, gdzie i jak ich dane są przechowywane i wykorzystywane, jednocześnie pozwalając im kontrolować koszty operacji w chmurze poprzez dostosowywanie usług, z których korzystają od każdego dostawcy. Fakt, że działy IT definiują strategie multicloud, pokazuje, że postrzegają je jako sposób przewidywania swoich potrzeb technologicznych, a nie tylko taktykę reagowania na kryzysy.
Nadmiarowość danych (54%) to najbardziej oczekiwany przypadek użycia w przyszłości, a następnie mobilność danych (49%) i optymalizacja kosztów w chmurach publicznych (42%). Działy IT planują również zastosowanie strategii wielochmurowych w celu ograniczenia ryzyka w całym środowisku IT (40%) oraz ekspansji geograficznej lub globalnego świadczenia usług (38%).