Windows Server 2022 po najnowszej aktualizacji napotkał kilka zaskakujących błędów dotyczących działania Windows 11

Microsoft porządkuje dwie kwestie związane z Windows Server 2022, które dotyczą maszyn wirtualnych VMware oraz aktualizacji, które nie są przekazywane do jednostek z systemem Windows 11.

Oba problemy są związane z aktualizacją bezpieczeństwa KB5022842 do Windows Server 2022, która została wydana 14 lutego i przysparza użytkownikom sporo bólu głowy. Zarówno Microsoft, jak i VMware informują, że w przypadku niektórych użytkowników, którzy zainstalowali aktualizację na maszynach wirtualnych gości (VM) na niektórych wersjach ESXi, system operacyjny może się nie uruchomić.

Problem dotyczy tylko tych maszyn wirtualnych Windows Server 2022, które mają włączony Secure Boot – narzędzie zaprojektowane tak, aby uniemożliwić złośliwemu oprogramowaniu załadowanie się podczas uruchamiania systemu – napisał Microsoft w komunikacie.

Dotknięte problemem wersje ESXi to vSphere ESXi 7.0x i vSphere ESXi 6.7 U2/U3, zauważyła firma VMware w swoim własnym komunikacie. Gdy problem się pojawi, administratorzy zobaczą komunikat „image denied” w swoim dzienniku maszyny wirtualnej.

Na razie VMware zaleca organizacjom zaktualizowanie hosta ESXi, na którym działa dotknięta problemem maszyna wirtualna, do wersji ESXi 8.0, wyłączenie Secure Boot na maszynach wirtualnych i nieinstalowanie poprawki KB5022842 na maszynach wirtualnych Windows Server 2022 do czasu naprawienia problemu.

Odinstalowanie łatki nie rozwiąże problemu, pisze VMware. Zasadniczo szkoda została już wyrządzona. Jeśli łatka została zainstalowana, jedynymi opcjami są aktualizacja hosta ESXi i wyłączenie Secure Boot.

Microsoft poinformował, że obie firmy „badają ten problem i dostarczą więcej informacji, gdy będą one dostępne.”

Microsoft ma na głowie jeszcze jeden problem związany z Windows 2022. Aktualizacje wydane 14 lutego lub później mogą nie trafić z niektórych serwerów Windows Server Update Services (WSUS) do urządzeń z systemem Windows 11 w wersji 22H2.

„Aktualizacje zostaną pobrane na serwer WSUS, ale mogą nie propagować się dalej do urządzeń klienckich” – ostrzegł Microsoft.

Dotknięte problemem są tylko serwery WSUS z systemem Windows Server 2022, które zostały zaktualizowane z Windows Server 2016 lub 2019.

„Ten problem jest spowodowany przypadkowym usunięciem wymaganych przez UUP (Unified Update Platform) rodzajów MIME podczas aktualizacji do Windows Server 2022 z poprzedniej wersji Windows Server” – napisał producent, dodając, że może to mieć wpływ na aktualizacje zabezpieczeń lub funkcji dla najnowszej wersji Windows 11.

Problem nie dotyczy Microsoft Configuration Manager. Do czasu znalezienia rozwiązania, Microsoft zaleca administratorom dodanie rodzajów MIME .msu i .wim, które zostały nieumyślnie usunięte przez aktualizację. Firma opisuje te działania pod tym adresem.