Komunikacja 5G Advanced zbliża się coraz większymi krokami, a wraz z nią nowe możliwości
Technologia komunikacji bezprzewodowej 5G swój debiut w zastosowaniach komercyjnych miała na świecie 5 lat temu i dzięki niej rozwój wielu usług mógł ruszyć do przodu. Szczególnie mocno rozwinęły się wszelkie usługi wymagające wysokiej przepustowości łącza i takie, gdzie opóźnienia stanowią o możliwości wykorzystania danej technologii.
Na tegorocznych targach MWC 2023, pojęcie sieci 5G zostało mocniej rozwinięte. Dokładniej rzecz ujmując organizacja 3GPP zaprezentowała ulepszoną, poprawioną sięć 5G Advanced, która ma oferować wszystko to co sieci bezprzewodowe 5G plus nowe funkcjonalności, które mogą wpłynąć na ogólny rozwój komunikacji bezprzewodowej i tego, jak w przyszłości będziemy korzystać z urządzeń komunikacyjnych np. smartfonów.
W trakcie konferencji Adrian Scrase Przewodniczący 3GPP i CTO ETSI, przedstawił plany, jak według ogólnego regulatora, będzie przebiegało wdrożenie standardu komunikacji bezprzewodowej 5G Advanced. Po pierwsze podkreślił, że wstępna integracja aktualnie dostępnej sieci 5G, jest na bardzo wysokim poziomie i dla większości biznesów, jest to poziom satysfakcjonujący, ale dopiero wprowadzenie standardu 5G Advanced przybliży użytkowników i biznes do jeszcze lepszej integracji.
Według 3GPP i Adriana Scrase tym roku ma nastąpić pełne wprowadzenie standardu 5G Advanced. Będzie to powiązane z wprowadzeniem aktualizacji sieci bezprzewodowych do statusu 3GPP Release 18, który potocznie będzie nazywany 5G Advanced. Kolejny krok, czyli Release 19, ma nastąpić w bliżej nieokreślonej przyszłości, a praca nad kolejnym krokiem przez 3GPP, który ma zaprezentować technologię 6G, może nastąpić najwcześniej za 2 lata, według wypowiedzi przewodniczącego 3GPP.
Skupmy się więc na chwilę, co w takim razie oferuje 5G Advanced (Rel-18).
Najważniejszą nowością w protokole 5G Advanced, będzie dodanie dodatkowego kanału komunikacji, dla przesyłanych danych. Więc cały strumień danych zostanie poszerzony o kolejną składową. W jego skład w dużym uproszczeniu będą wchodziły cztery składowe:
- Dedykowany kanał przesyłu danych, do szybkiej transmisji z jak najmniejszymi opóźnieniami.
- Dedykowany kanał wideo, jak sama nazwa wskazuje, komunikacji wideo
- Dedykowany kanał audio, analogicznie do wideo
- Dedykowany kanał SIP, dla ogólnej weryfikacji
Jak dodatkowy kanał dedykowanych danych wpłynie na aktualne użytkowanie smartfonów i innych urządzeń, które będą korzystały z technologii 5G Advanced.
Adrian Scrase, kreśli przed konsumentami kilka scenariuszy. Po pierwsze nasze codzienne rozmowy telefoniczne, mogą zyskać na jakości i funkcjonalności. Dzięki dodatkowym danym będziemy w stanie rozmawiać z osobami, które nie mówią z naszym języku, ponieważ mamy otrzymać tłumaczenie w locie, kolejny przykład to przy użyciu wideo połączenia, dzięki algorytmom AI, będzie możliwe tłumaczenie języka migowego, by można było porozmawiać z osobą posługującą się tą formą komunikacji.
Kolejnym przykładem jest wykorzystanie tej technologii, przy operacjach chirurgicznych wykonywanych przy użyciu robotów. Dzięki wyjątkowo niskim opóźnieniom będzie można wykonywać bardziej skomplikowane zabiegi, a te aktualnie wykonywane, będą bezpieczniejsze. Adrian wspomniał też o wdrożeniu tej technologii dla rozwoju rolnictwa, ale dokładnych przykładów nie podał, ale biorąc pod uwagę, że nowoczesne gospodarstwo rolne, jest mocno zautomatyzowane, to lepsza i sprawniejsza komunikacja urządzeń, z całą pewnością tylko poprawi sytuację.
Podsumowując, wprowadzenie standardu 5G Advanced, niesie ze sobą dużą liczbę innowacji, która dobrze wykorzystana, wpłynie na poprawę wielu gałęzi przemysłowych, ale też i codziennego obcowania z technologią.