Unijne organy antymonopolowe zawężają zarzuty wobec Apple
Unijni regulatorzy antymonopolowi we wtorek zawęzili swoją sprawę przeciwko Apple, skupiając się na jego zasadach App Store, które uniemożliwiają deweloperom informowania użytkowników o innych opcjach zakupu, jednocześnie rezygnując z innego zarzutu związanego z płatnościami w aplikacji.
Komisja Europejska, która działa jako organ wykonawczy dla 27 krajów Unii Europejskiej, nie powiedział, dlaczego zrezygnował ze sprawy przeciwko producentowi iPhone’a za wymaganie od deweloperów korzystania z własnego systemu płatności w aplikacji.
Jednak zwycięstwo amerykańskiego giganta technologicznego będzie krótkotrwałe, ponieważ nowe prawo UE znane jako Digital Markets Act (DMA), które będzie stosowane od maja, zakazuje obu praktyk Apple badanych przez Komisję, z grzywnami do 10% globalnego obrotu firmy za naruszenia.
Komisja stwierdziła, że tzw. zobowiązania przeciw sterowaniu Apple, które uniemożliwiają deweloperom informowanie użytkowników o innych opcjach zakupu, naruszają unijne przepisy dotyczące nieuczciwych warunków handlowych.
Te zobowiązania są „ani niezbędne, ani proporcjonalne do zapewnienia App Store na iPhone’ach i iPadach” i „są szkodliwe dla użytkowników usług strumieniowania muzyki na urządzeniach mobilnych Apple, którzy mogą w końcu zapłacić więcej”, unijny organ egzekwujący konkurencję powiedział w oświadczeniu.
Apple poinformowało, że cieszy się, że Komisja, która może ukarać go grzywną w wysokości do 10% jego globalnego obrotu za naruszenia antymonopolowe, zawęziła sprawę i odpowie na obawy regulatora.
Spotify zainicjowało sprawę przeciwko Apple’owi, skarżąc się zarówno na jego mechanizm antysterowania, jak i system płatności w aplikacji, co doprowadziło Komisję do wydania aktu oskarżenia przeciwko Apple’owi w kwietniu 2021 roku.
Gigant streamingowy wezwał we wtorek Komisję do wydania szybkiej decyzji.
Komisja powiedziała, że wtorkowy akt oskarżenia, znany jako pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, zastąpi dokument z 2021 r.